در آستانه آغاز سال نو عبری و رشته اعیاد یهودی، ارتش اسرائیل در شمال و غرب به حال آماده باش است

ارتش اسرائیل به حال آماده باش کامل درآمده تا در آستانه آغاز سال نو عبری، از تعرضات احتمالی علیه جان شهروندان از جانب گروه های تروریستی در غزه و حزب الله در لبنان جلوگیری کرده و در صورت لزوم به خنثی کردن آن بپردازد.

سال نو عبری از فردا شب (دوشنبه) آغاز می شود و به دنبال آن روزۀ برزگر یهودیان به نام “یوم کیپور” فرا میرسد و اعباد دیگری را نیز پشت سر می آورد و ارزیابی شده که در این ایام، ممکن است گروه های مسلط بر غزه و یا حزب الله لبنان بخواهند اسرائیل را غافلگیر کنند.

سازمان های ترور فلسطینی در روزهای اخیر دوباره گفته اند که عملیات تعرضی آن ها تا لغو کامل محاصره زمینی و دریایی از جانب اسرائیل، و همچنین آن چه که “آزادسازی مسجد الاقصی” می نامند ادامه خواهد یافت.

در هفته پیش، گروه های فلسطینی با برپایی سازمانی به نام “گردان مزاحمت های شبانه” فصد داشتند هر شب در خط مرزی اسرائیل گرد آیند و به آشوب دست بزنند. آن ها گفته بودند که با آتش زدن لاستیک های کهنه و ایجاد دود غلیظ ، نفس کشیدن را بر اهالی پیرامونی غزه دشوار خواهند کرد و با به راه انداختن سرو صدای گوشخراش نخواهند گذاشت مردم اسرائیل آرام بخوابند و حتی ممکن است هوا کردن بادکنک های انفجاری یا آتش زا را از سر بگیرند.

این احتمال نیز از نظر دور نیست که حملات موشکی از غزه به هدف آسیب رساندن به جان شهروندان اسرائیلی از سر گرفته شود.

در چارچوب آماده باش نیروهای دفاعی، ارتش اسرائیل چندین سامانه دیگر ضد موشکی به نام “گنبد آهنین” را در اطراف غزه و مرزهای شمالی و مجاورت لبنان متمرکز ساخته است.

آشوب های شبانه از غزه، در دو روز گذشته زیر فشار مصر و امیرنشین قطر متوقف شده بود. ولی در این دو روز فلسطینی های غزه بادکنک هایی به سوی اسرائیل هوا کرده اند که عکس های فلسطینی هایی که در جریان رویارویی با ارتش اسرائیل هلاک شده اند به آن ها آویخته شده بود. جهت وزش باد از دریا به سوی خشکی، این بادکنک ها را به سوی اسرائیل می فرستد.

ارتش اسرائیل بیشترین تلاش را به عمل میاورد که مردم اسرائیل اعیاد یهودی را در چند هفته پیش رو با آرامش و بدون نگرانی برگزار کنند. احتمال آن میرود که حماس، جهاد اسلامی فلسطین و حزب الله لبنان در صدد برآیند این آرامش را مختل سازند.

ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد ارتش هشدار داد که نیروهای دفاعی اسرائیل از انجام عملیات گسترده نظامی علیه آشوبگران و آمران آن ها رویگردان نیستند و اگر لزومی پیش آید چنین عملیاتی انجام خواهد شد.

با این همه، ژنرال کوخاوی گفت که اسرائیل به هیچ وجه قصد ندارد اوضاع منطقه به آشوب کشانده شود. ولی اگر راهکار دیگری باقی نمانده باشد، اسرائیل از حق خود برای دفاع از جان و امنیت شهروندان استفاده خواهد کرد.

در روزهای عید سال نو و اعیاد دیگر یهودی، صدها هزار نفر از مردم اسرائیل به گردشگری در شهرهای دیگر می روند و بسیاری از هتل ها و مهمانسراها پر شده اند. بیشترین بخش این گردشگری، سفر به نقاط شمالی و یا شهر ایلات در جنوب کشور می باشد. همچنین شمار زیادی از اسرائیلیان، به ویژه جوانان، برای گذراندن عید به سواحل زیبای شبه جزیره سینا در خاک مصر می روند که در کنار دریای سرخ قرار دارد.