در آستانه تحریم نفتی و بانکی آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی اروپا همچنان در پی دور زدن تحریم ها میباشد

از روز سیزدهم آبان برابر با چهارم نوامبر فروش نفت ایران و سیستم بانکی حکومت اسلامی با مشکلات جدی و موانع اساسی برخورد خواهد کرد

مکانیزم جدید اروپا برای تسهیل صادرات  نفت ایران و دور زدن تحریم های آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی  باید از ۱۳ آبان به صورت قانونی در دسترس باشد اما تا اوایل سال آینده میلادی عملیاتی نخواهد شد.

به گزارش رویترز مکانیزم(اس پی وی) پیشنهاد اروپا برای ادامه تجارت با جمهوری اسلامی به منظور دور زدن تحریم های طراحی شده است اما بنا به گفته سه دیپلمات اتحادیه اروپا تا اوایل سال آینده میلادی قابل استفاده نخواهد بود.

یکی از مشکلات در برابر فعال شدن این مکانیزم انتخاب مکان دفتر مرکزی این نهاد است زیرا هیچ کشور اروپایی برای این کار داوطلب نشده است و به دلیل نگرانی این کشورها نسبت به واکنش ایالات متحده است که از انتخاب مکان دفتر مرکزی این نهاد سرباز می زنند.

این مقامات می‌گویند مکانیزم (اس پی وی) برای حفظ توافق هسته ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام و انجام مبادله تجاری با ایران کافی نیست و هدف آن پایبند نگاه داشتن جمهوری اسلامی به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای است.

اتحادیه اروپا در این مورد که جمهوری اسلامی در محدود کردن زرادخانه موشک بالستیکی خود ناموفق بوده و همچنین این واقعیت که جمهوری اسلامی با نیروهای نیابتی خود خاورمیانه را به آشوب کشیده است با واشنگتن موافق است.

گرچه فرانسه- بریتانیا و آلمان معتقدند که توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ مسئله ای جداگانه است و برای بازداشتن جمهوری اسلامی از دستیابی به بمب اتمی باید این توافق حفظ شود.

با وجود تلاش های اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم های آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی از روز سیزدهم آبان برابر با چهارم نوامبر فروش نفت ایران و سیستم بانکی حکومت اسلامی با مشکلات جدی و موانع اساسی برخورد خواهد کرد.

دولت آمریکا و پرزیدنت ترامپ و دیگر مقامات عالیرتبه ایالات متحده نیز با صراحت اعلام کرده اند پس از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی و بانکی ایران جامعه جهانی باید بین معامله با حکومت جمهوری اسلامی و ایالات متحده آمریکا یکی را انتخاب کنند.

اروپا در پی راهیست که بتواند تحریم ها را به نفع خود و حکومت ملایان دور بزند

2 دیدگاه‌

  1. چه بلایی قرار است بر سر اروپایی های بیاید?تا بحال فکر کرده اید که مواد اولیه برای تولید در کارخانه های اروپا در پی تحریم ایران چقدر گران خواهند شد؟شما فرض کنید که ایران نفت را صادر نکند ایا شرکت های نفتی عربی میتوانند نفت بفروشند?یا بهتر است بگوییم که ایران میگذارد عربستان نفت استخراج کند؟سوال دیگر ایا اروپا در پی نبود نفت فلج میشود یا امریکا که خود منابع زیر زمینی نفت دارد؟عربستان اگر شرکت های نفتی و گذرگاه های صادرات بر رویش بسته شوند به کدام عصر برخواهند گردید ?و در اخر ایران و هند و چین و روسیه و عراق و روسیه و… در چه شرایطی در معاملات نفتی قرار میگیرند?

  2. خوب آمریکا هم درست به همین دلیل دارد ایران را تحریم می کند، تا اروپا و چین دچار مشکل شوند و از آمریکا عقب بمانند و گرنه برای هر کسی که کمی آگاهی از سلاح های هسته ای داشته باشد روشن است با برجام هم ایران نمی تواند سلاح هسته ای بسازد، تا ۱۵ سال امکان فکر کردن به سلاح هسته ای را هم ندارد!

Comments are closed.