در آستانه اغتشاشاتی که قرار است امروز در نوار مرزی غزه برگزار شود،ارتش دفاعی اسرائیل به حال آماده باش کامل در آمده است

در آستانه اغتشاشاتی که قرار است امروز در نوار مرزی غزه برگزار شود،ارتش دفاعی اسرائیل به حال آماده باش کامل در آمده است

در آستانه اغتشاشاتی که  سازمان های ترور فلسطینی در غزه قصد دارند امروز شنبه، در طول نوار مرزی با اسرائیل به راه اندازند ارتش دفاعی اسرائیل به حال آماده باش کامل در آمده است.

صدها تانک ،توپخانه و نیروهای پیاده در اطراف نوار مرزی غزه مستقر گردیدند و آماده هستند که اگر اغتشاشات به صورت وخیمی در بیاید دخالت کرده و از آن جلوگیری کنند.

در ساعات بامدادی امروز تدارکات فلسطینی‌ها برای آوردن افراد به خط مرزی همچنان ادامه داشت.

این تظاهرات با شعار سالگرد راهپیمایی های بازگشت برگزار می‌شود که در طول یک سال اخیر هر هفته و در ماه های اخیر تقریبا هر شب فلسطینی‌ها در طول خط مرزی گرد هم آمده و به تظاهرات خشونت بار دست زدند.

ارتش اسرائیل از پیش اخطار کرده آنانی که به خط مرزی نزدیک شوند و قصد پاره کردن جدار مرزی را داشته باشند با واکنش شدید روبرو خواهند شد.

در این میان تلاش دولت مصر برای جلوگیری از خشونت و خونریزی همچنان ادامه دارد.

شب گذشته جمعه ده ها هزار نفر از فلسطینی ها در خط مرزی گرد هم آمدند و به انفجار فشفشه و بطری های آتش زا پرداختند اما ارتش اسرائیل تلاش کرد که در جریان جلوگیری از ورود آنها به خاک اسرائیل کسی آسیب نبیند.

بیم آن می‌رود که در تظاهرات خشونت بار امروز که ادعا می‌کنند که یک میلیون نفر فلسطینی گرد هم خواهند آمد وقایع ناگواری رخ دهد و به همین جهت دولت مصر می کوشد که طرفین را به توافق برساند که تلفات جانی در پی نداشته باشد.

سخن از آن است که فلسطینی ها تظاهرات خود را به صورت آرام و در فاصله ۷۰۰ متری از خط مرزی با اسرائیل انجام دهند و از درگیری با سربازان اسرائیلی خودداری ورزند و قصد پاره کردن جدار مرز را نداشته باشند.

در مقابل بر اساس منابع عربی گفته می‌شود که اسرائیل موافقت کرده است که دولت قطر مبلغ بیشتری را به صورت کمک بلاعوض برای فلسطینی ها بفرستد.

سخن از آن است که این بار ۴۰ میلیون دلار پول از قطر وارد غزه  شود و در اختیار حماس قرار گیرد.

با آنکه بسیاری از گروه‌های راستگرا در اسرائیل از این نوع توافق خشمگین هستند و می‌گویند که این پول ها فقط حماس را در ادامه تعرضات خود به اسرائیل قوی تر خواهد کرد اما احتمال میرود که برخی مقامات اسرائیلی بر این باور هستند که بخشی از این پول برای تامین رفاه مردم غزه به کار خواهد رفت و در مقابل حماس و دیگر سازمان‌های ترور تعهد می کنند که در تظاهرات امروز از عملیات خشونت‌بار دست بردارند.

سخنگوی ارتش دفاعی اسرائیل در پیام ویژه ای خطاب به مردم غزه از آنها خواست که از تعرض دست بردارند و جان خود را به خطر نیندازند.

او گفت که مسئولان واقعی فقر، گرسنگی و رنج و محنت فلسطینی‌ها رهبران گروه‌های ترور در فلسطین هستند که جز خشونت و تهدید به نابودی اسرائیل هنر دیگری ندارند.

در این پیام که به زبان عربی انتشار یافت گفته شده است که اسرائیل حاضر است در صورت برقراری آرامش همکاری‌های گسترده‌ای را برای بالابردن رفاه مردم غزه انجام دهد.

در گزارش آمده است که اسرائیل نه تنها حاضر شده که مبلغ کلان ۴۰ میلیون دلار پول قطر وارد غزه شود بلکه حاضر است در خط مرزی اسرائیل با غزه  یک مجتمع صنعتی بر پا کند که در آنجا اهالی غزه بتوانند به کار و اشتغال بپردازند و حقوق ماهانه از اسرائیل دریافت کنند که کمک خرج خوبی برای تامین معیشت خانواده های آنها باشد.

همچنین اسرائیل ابراز آمادگی کرده که محوطه ماهیگیری در ساحل غزه در دریای مدیترانه گسترده تر شود و اقدامات رفاهی بیشتری انجام  گیرد.

اکنون باید دید که سران گروه‌های ترور در فلسطین تا چه حد می توانند به تعهدات خود  وفادار باشند.

یک سخنگوی جهاد اسلامی آزادی فلسطین، سازمانی که تحت فرمان حکومت اسلامی ایران است گفت که آنها به ادامه خشونت و درگیری مستقیم با اسرائیل علاقه ای ندارند اما این گفته ها امروز شنبه در عمل ثابت خواهد شد که تا چه حد آنها می توانند به تعهدات خود عمل کنند.

در پیام سخنگوی ارتش اسرائیل خطاب به اهالی غزه گفته شده است که آیا شما روز شنبه، امروز را ترجیح می‌دهید که در آغوش خانواده های خود بگذرانید و یا این که با سربازان اسرائیلی درگیر شوید و جان خود را به خطر بیندازید و گفته شده است که ما در اسرائیل مایلیم که روز مقدس شنبه با آرامش کامل برگزار شود و نه شما و نه هیچ یک از اهالی اسرائیل آسیب ببینند.

در چهارچوب تدارکات ارتش اسرائیل برای رویارویی با اغتشاشات امروز ژنرال اویکو خاوی فرمانده کل ستاد ارتش روز گذشته در اماکن استقرار نیروهای اسرائیلی در خط مرزی با غزه  دیدن کرد و با فرماندهان سخن گفت و آمادگی آنها را مورد بازبینی قرار داد.