در آستانه عید نوروز، در ایران ، گرسنگان بیشتر شدند  و سفره ها کوچکتر و جیب ها خالی تر 

ایران وضعیت اسفناکی دارد ، با نزدیک شدن به عید نوروز و افزایش حضور مردم در مراکز فروش برای خرید سال نو،‌ کالاها بدون نظارت با نرخ آزاد و در برخی موارد تا سه برابر بیشتر از نرخ درج‌شده به فروش می‌رسد.

در همین راستا روزنامه‌ همشهری در گزارشی در این راستا  نوشت در تهران با وجود اعلام تک‌نرخی شدن قیمت مرغ،‌ این محصول با نرخ هر کیلوگرم ۲۵ تا بیش از ۳۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

در ادامه این گزارش آمده است که برخی فروشندگان نیز مرغ سهمیه‌ای دریافتی با نرخ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان را با قیمت بالای ۲۵ هزار تومان به فروش می‌رسانند.

همزمان صداوسیمای وابسته به خامنه ای نیز  از افزایش قیمت دو تا سه برابری ماهی خبر داده و برخی رسانه‌ها به «لوکس» شدن آن برای سفره مردم اشاره کرده‌اند.

همشهری در ادامه گزارش خود نوشته است:  گوشت قرمز هم به صورت چند نرخی ارائه می‌شود. گوشت گوسفندی را ۱۴۰ و گوشت گوساله را ۱۲۰ هزار تومان عنوان کرده است. با این حال،‌ در برخی فروشگاه‌ها نیز نرخ‌های ۱۷۰ و ۱۳۵ هزار تومانی برای آن‌ها دیده شده است.

در ادامه این گزارش آمده که همچنین انواع روغن نباتی مایع پخت و پز،‌ سرخ کردنی و حلب روغن نیمه جامد با قیمت سه برابری به مشتریان عرضه می‌شود. در روزهای اخیر هم  تصاویری از صفوف فشرده مردم برای تهیه روغن در شهرستان‌ها منتشر شد که مردم با شرایط سخت کرونایی در بدترین شرایط ممکن ساعت ها در صف انتظار می کشند.

در مورد میوه و سبزیجات هم پیشتر رئیس اتحادیه فروشندگان این محصولات به خبرگزاری تسنیم گفته بود «تقاضای مردم برای خرید میوه کاهش یافته و این محصول در اولویت‌های اول خرید مردم نیست.»

این فقر و تنگدستی تنها مختص به تهران نیست بلکه بلکه در استان‌های دیگر نیز مشاهده می‌شود.

در استان خراسان رضوی علیرضا ارزانی ممقانی، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آجیل و خشکبار، به خبرگزاری ایرنا گفته یک کیلو آجیل و خشکبار مرغوب با قیمت ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

خبرگزاری ایلنا نیز در این باره نوشته است که همین گرانی‌ها و کاهش رغبت مردم به خرید شیرینی و آجیل آن‌طور که موجب شده در برخی شهرستان‌ها از جمله شیراز افراد شاغل در این حوزه تمایلی برای تولید نداشته باشند و به مشاغل دیگر کوچ کنند.

در شرایطی که بحران کرونا و تحریم‌های ایران  همچنان ادامه دارد و به عنوان عامل کمبود کالا و افزایش قیمت‌ها معرفی می‌شود، گرانی‌ها از سوی برخی مقام‌های کشور نیز مورد تایید قرار گرفته است.

علی خامنه‌ای،‌ نیز  کرونا عامل این همه گرانی می داند و در ارتباط با گرانی می گوید این مساله غصه بزرگی است و در ادامه از قیمت‌‌های بالا گلایه کمی کند

پیشتر نیز خامنه‌ای بارها بر “مقاومت” مردم در برابر تحریم‌ها که دولت حسن روحانی آن را عامل گرانی‌ها عنوان می‌کند، تاکید کرده بود.

همچنین  عضو هیات‌رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس نیز وضعیت بازار را “نامساعد” دانست و خطاب به وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت گفت: «وضع اسفبار است. تورم و گرانی محصولات در آستانه شب عید نگران‌کننده است.»