در آستانه نبرد سرنوشت ساز ادلب در سوریه، فرمانده کل ارتش آمریکا پرزیدنت ترامپ را از امکانات جنگی آگاه ساخت

یک روز پس از پایان همایش سه گانه روسای جمهوری روسیه، ترکیه و ایران در تهران که هدف از آن ایجاد همکاری و همآهنگی بین سه کشور در مورد آینده سوریه و سرنوشت استان ادلب بود، در واشنگتن اعلام شد که مقامات ارشد نظامی ایالات متحده، پرزیدنت ترامپ را از امکانات و گزینه های نظامی که در اختیار آمریکا قرار دارد آگاه ساختند و به رئیس جمهوری راهنمایی کردند که درصورت کاربرد جنگ افزار شیمیایی در کارزار ادلب، تصمیم مناسب را بگیرد.

پرزیدنت ترامپ در هفته های اخیر چند بار هشدار داده که اگر در نبردهای ادلب جنگ افزار شیمیایی به کار گرفته شود، ایالات متحده برای جلوگیری از ادامه آن، بلافاصله وارد میدان خواهد شد.

این خبر در حالی انتشار یافت که گزارش رسید هنوز چند صد نفر سرباز آمریکایی در جنوب سوریه و در نزدیکی مرزهای اسرائیل مستقر هستند. پرزیدنت ترامپ نیز که در گذشته می گفت همه سربازان آمریکای از سوریه و هر نقطه دیگر جهان بیرون آورده خواهند شد، اکنون می گوید تا روزی که خروج افراد سپاه قدس و نیروهای وابسته به حکومت ایران در سوریه قطعی نشده، ایالات متحده نیز در آن کشور خواهد ماند.

در گزارش های امروز (شنبه) آمده است که ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایالات متحده، در دیدار طولانی که با پرزیدنت ترامپ  داشت، او را از امکانات نظامی در رابطه با سوریه آگاه ساخت.

ژنرال دانفور در پایان این دیدار به خبرنگاران گفت که هیچ تصمیمی گرفته نشده و امکان دخالت نظامی آمریکا در رویدادهای ادلب به تحولات آینده بستگی دارد.

در همان حال که مخالفان رژیم اسد ابراز نگرانی می کنند که نیروهای روسیه، ارتش سوریه و واحدهای سپاه قدس ممکن است به یک کشتار همگانی در استان ادلب دست بزنند، دولت روسیه ادعا می کند که اگر جنگ افزار شیمیایی به کار برده شود، بی تردید کار مخالفان رژیم اسد خواهد بود تا با این ترفند، پای ارتش آمریکا را به میان بکشند.

ایالات متحده از محدودیت های خود در مورد دخالت نظامی در رویدادهای ادلب آگاهی دارد و در جستجوی راهی می باشد که از یک سو از کشتار همگانی مردم غیرنظامی و کاربرد جنگ افزار شیمیایی جلوگیری کند، و در همان حال موجب یک درگیری جنگی با روسیه و رژیم ایران در منطقه نشود.

ارتش روسیه برای نشان دادن قدرت خود، هفته پیش به یک رزمایش بزرگ هوایی – دریایی در آب های دریای مدیترانه دست زد.

یک دیدگاه

Comments are closed.