در آستانه همایش اسرائیل، روسیه و ایالات متحده، مقام روسی می گوید باید منافع ایران نیز منظور شود

در آستانه همایش اسرائیل، روسیه و ایالات متحده، مقام روسی می گوید باید منافع ایران نیز منظور شود

کمتر از دو هفته پیش از برگزاری همایش سه گانه بین اسرائیل، روسیه و ایالات متحده، یک مقام ارشد روسی به اسرائیل می گوید که باید در تعیین آینده سوریه و کل خاورمیانه، منافع و خواسته های حکومت اسلامی ایران نیز در نظر گرفته شود.

این همایش سه گانه قرار است با حضور دبیران شورایعالی امنیت ملی اسرائیل و روسیه و مشاور امنیت ملی کاخ سفید واشنگتن، در اورشلیم برگزار شود و موضوع اصلی مورد بحث، آینده سوریه خواهد بود. ولی در همان حال، امنیت سراسر خاورمیانه و اوضاع در حوزه خلیج فارس نیز مطرح خواهد شد.

این یکی از موارد نادری است که نمایندگان ارشد روسیه و آمریکا، در یک همایش رسمی برای بحث و تصمیم گیری در مورد آینده سوریه و اوضاع خاورمیانه شرکت می کنند و از این رو یک همایش مهم بین المللی تلقی شده است. یک مقام ارشد روسی به نام الکساندروِندیک تُف که از اعضای ارشد شورای عالی امنیت ملی روسیه می باشد، ابراز امیدواری کرد که در این همایش، بتوان در مورد اقداماتی به توافق رسید که آرامش و ثبات را به خاورمیانه باز گرداند.

روسیه تا کنون چندین بار درباره آینده سوریه و اوضاع خاورمیانه، با رژیم ایران و دولت ترکیه مشورت کرده و حسن روحانی و رجب طیب اردوغان میهمان دولت مسکو بوده اند. ولی همایش اورشلیم، نخستین نشست مشترک دبیر امنیت ملی روسیه با مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ خواهد بود.

اسرائیل و ایالات متحده قاطعانه خواستار جلوگیری از استقرار نیروهای نظامی حکومت ایران در سوریه هستند، ولی روسیه در این زمینه هنوز سیاست قاطعی را مشخص نکرده است و می خواهد به نحوی عمل کند که هم اطمینان خاطر اسرائیل تامین شود و هم آن که روابط روسیه با ایران دچار بحران نگردد. ولی در مورد حوزه خلیج فارس و برجام، دیدگاه های روسیه با اسرائیل و ایالات متحده نزدیکتر است. روسیه نیز همانند دو کشور دیگر تاکید می کند که باید امنیت آمد و شد کشتی ها در خلیج فارس تضمین گردد و رژیم ایران از برجام خارج نشود و به اقداماتی نیز دست نزدند که نقض تعهدات آن کشور در چارچوب برجام باشد.

نماینده ارشد روسی در رابطه با همایشی که قرار است در اورشلیم برگزار شود، از جمله گفت که دولت های مسکو و واشنگتن، از دیرباز نتوانسته اند درباره آینده سوریه رایزنی و تبادل نظر بپردازد. ولی دولت آمریکا اخیرا حسن نیت زیادی در این زمینه نشان داده و ما امیدواریم که در همایش اورشلیم بتوانیم به تفاهم بیشتری برسیم.

الکساندر وندیک تُف که معاون دبیر شورای امنیت روسیه محسوب می شود، در ادامه سخنان خود نوشت: برجام جایگزینی ندارد و این معاهده نباید به موضوعی برای چانه زنی در مسائل مربوط به حکومت اسلامی ایران مبدل شود.

آگاهان در اورشلیم می گویند که بر سر موضوع هایی که باید در همایش سه گانه مورد گفتگو و رایزنی قرار گیرد، هنوز بین اسرائیل و روسیه توافق لازم صورت نگرفته است. در حالی که اسرائیل می گوید که موضوع اصلی همایش باید همه دخالت های فتنه انگیزانه رژیم ایران در کشورهای خاورمیانه و علیه اسرائیل باشد، جانب سوری ترجیح می دهد که مباحثات به آینده سیاسی سوریه محدود شود.

معاون دبیر شورای امنیت ملی روسیه در ادامه سخنان خود در رابطه با همایش اورشلیم گفت: «روسیه اجازه نمی دهد که روابطش با شریکان خود در منطقه، و از جمله حکومت اسلامی ایران، توسط کشورهای دیگر هدایت شود». او همچنین گفت: «تعیین آینده سوریه تنها در صورت در نظر گرفتن منافع همه کشورهای نقش آفرین در منطقه، و از جمله جمهوری اسلامی ایران، امکان پذیر است».

2 دیدگاه‌

  1. البته باید منافع ملّت ایران رعایت بشه که برای اینکار نخست باید رژیم نابود بشه۰ نگران جمهوری اسلامی نباشند چون اونھا در بیرون از کشور در بانکھا دلار و در بهترین کشورها کاخ و ویلا و طلا جواھر دارند۰

  2. امروز یک راننده ی آژانسی به من میگفت ، چرا اسرائیل ایران را آزاد نمیکند ، مگر اسرائیلی ها ایران را دوست ندارند ؟ من با تعجب پرسیدم چطور ؟ گفت مگه همه آنها در ایران زندگی نمیکردند ، خوب ایران سرزمینشان هست چرا ایران را آزاد نمیکنند ؟ توی دلم خندیدم و با خودم تبلیغات مثبتی که خمینی و جمهوری اسلامی برای اسرائیل کرد هرگز در طول تاریخ هیچ کسی نمیتوانست انجام دهد این مردم کم مونده پرچم اسرائیل را دستشان بگیرند توی خیابون راهپیمایی کنن . منظورم از این حرف این بود که روسیه زیاد به پا برجا ماندن جمهوری اسلامی حساب باز نکند چون قطعا اگه رژیم سرنگون بشه این مردم ایران هستند که بر علیه رژیم اسد و حزب‌الله و جهاد اسلامی اقدام میکنند . ایران در حیاط خلوت اسرائیل چه میخواهد که به خودش اجازه میدهد در کنار مرزهای اسرائیل دنبال منافع بگردد ؟

Comments are closed.