در ادامه جدال پیرامون سرنوشت معاهدات مبارزه با تروریسم و پولشویی، جهانگیری گفت: رهبر حمایت کرده است

در حالیکه جنگ و جدل در مورد اینکه آیا ایران کنوانسیون های مبارزه با پولشویی و حمایت از تروریسم را تایید کرده یا نه، معاون اول رییس جمهوری روحانی گفت: رهبر ، تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف و سی‌اف‌تی را تایید کرده است . بدین سان جدل بین دو جناح حکومتی، در مورد موضوعی که ممکن است سرنوشت اقتصادی رژیم را رقم زند، همچنان ادامه دارد و هنوز پایان نگرفته است.

اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی اعلام کرد: با توجه به تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف و سی‌اف‌تی در جلسه سران سه قوه و تایید مقام معظم رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر این لوایح را تصویب کند.

ساعتی پس از انتشار این اظهارات، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را نادرست خواند و در حساب توییتری خود نوشت:  رهبر نه شفاهاً و نه کتباً کنوانسیون‌های پالرمو و cft را تایید نکرده است و سخنان اقای جهانگیری پایه و اساسی ندارد. .

جهانگیری در حالی این سخنان را می گوید که شورای نگهبان هنوز آن را مورد تایید قرار نداده و جنبه قانونی پیدا نکرده است .برخی موافقان پیوستن ایران به این تعهدات پیشتر گفته بودند که چون شورای نگهبان در موعد  مقرر نظری در این باره بیان نکرده پس از انچه که در مجلس به تصویب رسیده به قانون مبدل شده است .

مصباحی‌مقدم  در واکنش به سخنان جهانگیری گفته که در مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لوایح اف‌ای‌تی‌اف اتفاق تازه‌ای رخ نداده است رهبری در این زمینه هیچ دستوری را به ما ابلاغ نکرده‌است.

علی ربیعی  سخنگوی دولت پیشتر گفته بود : اگر لوایح اف‌ای‌تی‌اف تصویب نشود، در لیست سیاه قرار می‌‌گیریم یعنی سیستم بانکی ما در خارج کشور تعطیل می‌شود.

گروه ویژه اقدام مالی “اف‌ای‌تی‌اف”، با انتشار بیانیه‌ای بار دیگر چهار ماه به ایران فرصت داد تا  لوایح مربوط به کنوانسیون‌های پالرمو و مقابله با تامین مالی تروریسم “سی‌اف‌تی” را تصویب کند.

در این بیانیه امده است :  در صورتی که ایران در این مهلت کاری انجام ندهد، اعضای خود را به اتخاذ اقدام‌های مقابله‌ای علیه این کشور فرامی‌خواند.

تندرو های حکومت ، که از نزدیکان علی خامنه ای  به شمار می‌روند، مخالفان کنوانسیون‌های پالرمو و مقابله با تامین مالی تروریسم اند وتایید و پذیرش این لوایح  را استعماری و مغایر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد‌نظر او می‌دانند.

علی خامنه ای و سپاه پاسداران و گروه های تندرو در ایران نگرانند در صورت تصویب این لوایح، راه برای کمک مالی به سازمان‌هایی نظیر حماس و حزب‌الله بسته شود. و راه ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا هم سد خواهد شد.