در اسرائیل، بر آمار ابتلا به کورونا افزوده شده و دولت احتمال برقراری قرنطینه کامل را بررسی می کند

با شتاب گرفتن شیوع ویروس کورونا در اسرائیل، ابراز نگرانی می شود که دولت ناچار گردد مقررات قرنطینه را دوباره در ابعاد محدود در کشور برقرار سازد. تنها در دو هفته اخیر، شمار مبتلایان جدید به اندازه دو ماه پیش از آن افزایش یافته و در روز گذشته (سه شنبه) حدود ۱۶۰۰ مورد جدید شناسایی شد و تعداد مبتلایان را به فراتر از ۴۲ هزار نفر رساند.

البته یکی از علل این افزایش مبتلایان، بالا رفتن شمار معاینات روزانه می باشد که دیروز از سی هزار مورد فراتر رفت. ولی به موازات آن، تردیدی نیست که برداشتن برخی از محدودیت ها و افزایش تماس مردم با یکدیگر یکی از علل این جهش می باشد.

اسرائیل در روزهای گذشته کوشید قرنطینه محدودی را در برخی خیابان ها و یا محله های قرمز اعلام شده اند، برقرار سازد. ولی در مورد مذهبیون متعصب، با تظاهرات و حتی درگیری با نیروهای انتظامی همراه شد. پلیس اعلام کرد که برخی هرج و مرج طلبان از این فرصت استفاده کرده و بر دامنه اغتشاش افزوده بودند.

مشکل دیگری که دولت با آن روبرو می باشد، افزایش ناخرسندی عمومی از وضع اقتصادی کشور است. شمار آنهایی که به علت ادامه بیکاری با تنگنای مالی روبرو گردیده اند، روز به روز بالا می رود. صاحبان رستوران ها و مراکز تفریح و تالارهای ورزش و استخرها و سالن های تئاتر و سینما، از جملۀ این آسیب دیدگان اقتصادی هستند.

در روزهای اخیر، وزارت دارایی و نخست وزیر و کارشناسان اقتصادی تلاش بسیار کرده اند که راه حلی برای این مشکل بیابند. ولی رسیدن به این هدف کار ساده ای نیست. زیرا با آن که اسرائیل دارای یک اقتصاد بسیار قوی می باشد، ولی امکانات مالی در مقایسه با نیازهای مادی شهروندان، محدود است و از آن جا که نمی توان ارزیابی کرد که مصیبت کورونا تا چه مدت گریبانگیر ملت خواهد بود، نمی توان بر میزان کمک ها افزود و باید ذخیره مناسبی برای روز مبادا باقی بماند.

برقراری دوباره قرنطینه کامل در سراسر کشور، ضربه اقتصادی تازه ای را به دنبال خواهد آورد.

از سوی دیگر، ادامه آزادی های کنونی، شتاب شیوع را بیشتر خواهد کرد و شمار افرادی که نیاز به بستری شدن دارند، ممکن است به سطحی برسد که بیمارستان ها قادر به رسیدگی به آن ها نباشند.

تا کنون بیست هزار تن از مبتلایان، شفا یافته و به خانه های خود بازگشته اند. ولی شمار مبتلایان فعال، به بیش از ۲۲ هزار نفر رسیده که ۱۹۵ تن از آنان در وضع دشواری به سر می برند.

در شبانه روز اخیر چهار تن دیگر فوت کرده اند و شمار قربانیان به ۳۷۵ نفر رسیده است.