در اسرائیل، در اوج شیوع ویروس کورونا، اختلافات سیاسی ادامه دارد و بوی انتخابات زودهنگام به مشام می رسد

در همان حال که تلاش گسترده در اسرائیل برای مبارزه با کورونا ادامه دارد، و اسرائیل در اوج دوم شیوع این ویروس قرار گرفته، اختلاف نظر گسترده سیاسی بین نتانیاهو و بنی گانتس نیز به اوج تازه ای می رسد و دوباره این احتمال را مطرح می سازد که اسرائیل در آستانه دور چهارم انتخابات زودهنگام قرار گرفته باشد.

اختلاف نظر کنونی بین رهبران لیکود و حزب آبی و سفید بر سر این پرسش است که آیا باید بودجه کشور به صورت یک ساله تصویب شود و یا برای مدت دو سال طرح ریزی گردد.

بنی گانتس خواهان تصویب بودجه دو ساله است تا بتوان نیازهای آینده را برنامه ریزی کرد. ولی نتانیاهو قاطعانه خواهان بودجه یک ساله است، که در واقع فقط برای چند ماه آینده اعتبار خواهد داشت، زیرا اکنون چند ماه است که کشور بدون لایحه بودجه اداره می شود و پول ماهیانه مورد نیاز وزارتخانه ها، بر حسب یک دوازدهم بودجه سال پیش تامین می کردد.

حزب آبی و سفید تاکید می کند که در توافق نامه دولت ائتلافی، صریحا تاکید گردیده که بودجه باید دو ساله باشد، ولی نتانیاهو می گوید که چون آینده کورونا و هزینه های ناشی از آن قابل پیش بینی نیست، باید به یک بودجه چند ماهه بسنده کرد.

برخی آشنایان امور می گویند: از آن جا که نتانیاهو باید طبق توافق ائتلافی، حدود یک سال دیگر دولت را به دست بنی گانتس بسپارد، مایل به بودجه دو ساله نیست.

سبق قوانین اسرائیل، اکنون بودجه سال جاری تا چند هفته دیگر به تصویب پارلمان نرسد، اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام، اجباری خواهد بود.

این کشاکش بین دو مقام سیاسی ارشد کشور در حالی جریان دارد که در هفته های اخیر تظاهرات گسترده ای در سراسر اسرائیل رخ داده که بر دو محور دور میزده است: اکثر تظاهرکنندگان خواهان کناره گیری نتانیاهو به علت محاکمه او به اتهام سوء استفاده مالی هستند. ولی به موازات آن، صاحبکاران و دارندگان مشاغل جزء دولت کنونی را متهم می سازند که برنامه مشخصی برای رویارویی با کورونا و اعطای کمک های مالی لازم به مشاغل خرده، نداشته و گروه های گسترده ای از مردم را با مشکل مالی جدی روبرو ساخته است.

به دنبال این انتقادها بود که نتانیاهو دستور داد یک ستاد هماهنگی عملیات علیه کورونا برپا شود که ریاست آن به دست یک پزشک نامدار ایرانی زاده به نام پروفسور رونی گمزو سپرده شده است.

شب گذشته، نتانیاهو با پروفسور گمزو و بلندپایگان وزارت بهداری در یک کنفرانس رسانه ای مشترک حضور یافت. پروفسور گمزو در این همایش گفت که او با برقراری فله ای قرنطینه مخالف است و راهکارهای نقطه ای را توصیه می کند.

در اسرائیل شمار کل مبتلایان به کورونا از ۷۳ هزار نفر فراتر رفته که ۲۴ هزار نفر از آنان بیمار هستند، ولی ۳۴۴ تن در وضع وخیم قرار دارند. در شبانه روز گذشته کسی فوت نکرده، و شمار قربانیان همچنان در سطح ۵۳۶ نفر قرار دارد.