در اسرائیل، دولت برای مهار کردن کورونا می کوشد، ولی به علت اعیاد، برخی باورمندان نادیده می گیرند

یهودیان اسرائیل و جهان امروز (آدینه) آخرین روز عید سوکوت را با مراسمی به نام “شادمانی تورات” (سیمحا تورا) جشن می گیرند و این امر موجب نگرانی دولت اسرائیل شده و نخست وزیر با انتشار پیام ویژه ای خطاب به باورمندان، توصیه کرده است که از تجمع خودداری ورزند و این مراسم شاد را به موعد مناسبتری موکول کنند تا جان شرکت کنندگان به خطر نیفتد.

در آیین سیمحا تورا، باورمندان طومارهای تورات را که در صندوقی بلند و تزئین شده و گرد قرار دارد، روی دست گرفته و دیگران به دور آن به رقص و پایکوبی می پردازند و شادی می کنند.

این اجتماعات معمولا بسیار فشرده است و شرکت کنندگان فاصله اجتماعی را نادیده می گیرند و مسلما از پوشاندن دهان و بینی با ماسک خودداری می ورزند.

آمارهای دو هفته اخیر نشان داده که یک سوم از موارد ابتلا به ویروس کورونا در میان باورمندان تعصب گرا بوده که مقررات ایمنی را رعایت نکرده اند. در حالی که برخی از رهبران روحانی آن ها گفته اند که اجرای مراسم از خطر ابتلا برتر است، برخی دیگر گفته اند که باورمندان باید از تجمعات خودداری ورزند تا موجب شیوع هرچه بیشتر کورونا نشوند.

مقامات پلیس نیویورک نیز با مشکل مشابهی روبرو هستند و بر سر این موضوع، با باورمندان اولترا ارتدوکس در محله بروکلین در آن شهر برخورد سخت داشته اند.

یهودیان اولترا ارتدوکس در خیابان های بروکلین، در شمار زیادی به شادمانی و پایکوبی پرداخته بودند، که این رفتار خطر شیوع کورونا را به شدت افزایش می دهد.

علت این تجمعات در خیابان ها آن است که نیایشگاه های یهودی در سراسر نیویورک بسته شده است.

در اسرائیل، رئیس بیمارستان شهر بنه براک که همه ساکنان آن باورمندان تعصب گرا هستند، در یک مصاحبه رادیویی، آنان را متهم ساختند که مرتبا از کشور توقع دارند، ولی وظایف شهروندان خود را انجام نمی دهند. به دنبال این سخنان بود، که وی ناچار شد از ریاست بیمارستان “معیانه یشوعا” (چشمه های شفا) در بنه براک کناره گیری کند.

مسئله دیگری که در رابطه با کورونا، همچنان در اسرائیل خبرساز می باشد، ادامه تظاهرات سیاسی علیه نخست وزیر است و تظاهرکنندگان خواهان کناره گیری او می باشند.

پس از آن که تلاش نتانیاهو برای متوقف ساختن این تظاهرات به نتیجه نرسید، و دیوان عالی کشور رای داد که تظاهرات به عنوان نماد آزادی بیان مردم باید ادامه یابد، انجام آن به گروه های کوچک و فقط با شرکت افرادی که در آن حوالی سکونت دارند محدود شده است. بسیاری از تظاهرکنندگان این محدودیت را نادیده گرفتند و موجب درگیری با پلیس شدند.

تظاهرات اعتراضی شب گذشته (پنجشنبه) در بیش از صد نقطه و شهر و آبادی و پل های هوایی روی جاده های اصلی، برگزار شد و در دو مورد، افرادی به تظاهر کنندگان حمله بردند که احتمالا از طرفداران نخست وزیر بودند. مخالفان نتانیاهو، از این که او این خشونت ها را محکوم ندانسته، زبان به اعتراض گشودند.

در شبانه روز گذشته حدود سه هزار مورد جدید ابتلا به کورونا در اسرائیل شناسایی شد که همچنان یک رقم بسیار بالا محسوب می شود و ۲۷ تن نیز به شمار قربانیان افزوده گردید. ولی شمار افراد بستری در همان حد هشتصد نفر باقی مانده که حدود دویست تن از آن ها به دستگاه تنفسی وصل شده اند.