در اسرائیل، پس از درگذشت یک تن از کورونا، مقررات سختگیرانه تر به اجرا گذاشته شده است و موارد ابتلا بالا می رود

در اسرائیل، تلاش برای کاهش روند شیوع کورونا بالا میگیرد و از امروز مقررات بیشتری از جانب مقامات مسئول اعلام گردید که جنبه توصیه ندارد، بلکه اجرای آن اجباری می باشد. در این مقررات از اکثر مردم خواسته شده در خانه های خود بمانند، ولی در عین حال، استثناهایی مطرح گردیده که از فلج شدن کامل اقتصاد و زندگی در کشور جلوگیری شود.

تا ساعات ظهر امروز، شمار مبتلایان به یک هزار نفر نزدیک شده و دست کم بیست تن نیز در حالت وخیم در بیمارستان ها بستری هستند که ممکن است چند تن از آنان فوت کنند. مدیرکل وزارت بهداشت پیشتر هشدار داده بود که اگر مردم مقررات دوری از یکدیگر و خودداری از تماس های جمعی را رعایت نکنند، ممکن است شیوع کورونا کند شود.

در آخرین آمار آمده است که تا کنون ۹۵۶ مورد ابتلا به کورونا در سراسر کشور تشخیص داده شده است. احتمال دارد که این افزایش آمار، تا حدودی به علت افزایش شمار آزمایش هایی باشد که از افراد مشکوک به عمل می آید. در حال حاضر شمار آزمایش های روزانه از دو هزار مورد فراتر رفته و دولت در سه پارکینگ بزرگ مراکز معاینه کورونا برپا ساخته که افراد مشکوک، با تماس قبلی با مقامات بهداشتی و تایید احتمال ابتلا به کورونا می توانند به آن مراکز مراجعه کرده و مورد آزمایش قرار گیرند.

اسرائیل دو روز پیش نخستین قربانی کورونا را متحمل شد که یک فرد ۸۸ ساله بود که چند نوع بیماری دیگر نیز داشت.

شمار افرادی که به خواسته خود و یا به توصیه مقامات قرنطینه شده اند هر روز بالاتر می رود و به شصت هزار نفر نزدیک شده است. همچنین نیمی از نیروی کار اسرائیل از خانه خارج نمی شود و مانند بسیاری از کشورهای دیگر، همه فروشگاه های غیرضروری بسته شده و اکثر کارمندان و کارکنان در رشته های هتلداری، هواپیمایی و غیره بیکار گردیده اند.

سازمان بیمه های اجتماعی اسرائیل بیشترین تلاش را به عمل آورده که به بیکاران کمک مالی پرداخت شود و وزارت دارایی نیز با آن موافقت کرده، ولی مبلغی که پرداخت خواهد شد، مسلما به پای درآمد پیشین آن ها نخواهد رسید. همچنین اعلام شده که به کاسبکاران و صاحبان مشاغل خرده پا وام مالی داده خواهد شد که به ورشکستگی کشانده نشوند. همچنین پیشنهاد شده که حقوق کارمندان دولت کاهش یابد تا تبعیضی در مقایسه با صاحبان مشاغل آزاد و کاسبکاران به وجود نیاید.

روز گذشته (شنبه) که تعطیلی هفتگی محسوب می شود و در ساعات پیش از ظهر آسمان آفتابی بود جمعیت زیادی به پارک ها و ساحل دریا و مراکز عمومی روی آوردند که وزارت بهداشت آن را عملی خطرناک و ممنوع اعلام کرده و از امروز (یکشنبه) پلیس ممکن است افرادی را که به علل غیرضروزی از خانه خارج شده اند، جریمه نقدی کند.

در این میان اعلام شد که کورونا به نوار غزه نیز رسیده و چند مورد ابتلا در آن جا شناسایی شده است. ولی در حالی که بین اسرائیل و حکومت خودگردان فلسطینی در کرانه باختری، همکاری هایی در این زمینه جریان دارد، نوار غزه کاملا مجزا می باشد و معلوم نیست که مقامات گروه تروریستی حماس که بر آن سرزمین مسلط هستند چه امکاناتی برای رویارویی با این فاجعه دارند.