در اسرائیل ادامه شیوع کورونا تقریبا متوقف شده، ولی اقدامات احتیاطی در ابعاد گسترده ادامه دارد

آماری که در مورد کاهش چشمگیر میزان ابتلا به کورونا در اسرائیل، طی روزهای اخیر انتشار یافته، این امیدواری را به وجود آورده که بیماری به تدریج مهار می شود. ولی به همان میزان که وزارت بهداشت از میران محدودیت برای مردم و انجام فعالیت های اجتماعی و بازرگانی می کاهد، برای اجرای محدودیت های باقیمانده کوشش بیشتری به عمل می اورد.

با آنکه شمار کل مبتلایان به کورونا از روز نخست تا امروز، کمی فراتر از پانزده هزار نفر اعلام گردیده، که از میان آن ها بیش از ده هزار نفر شفا یافته اند، ولی برخی آشنایان امور می گویند که ممکن است بیش از یکصد هزار نفر اسرائیلی حامل ویروس کورونا باشند که آثار ظاهری ندارد، اما ممکن است دیگران را مبتلا سازد.

در اورشلیم العام شد که وزارت بهداشت تصمیم دارد یکصد هزار آزمایش به روی مردم، برای شناسایی همه مبتلایان احتمالی انجام دهد. همزمان، پاساژها و مراکز ورزشی به تدریج گشوده می شود و قرار است مسابقات فوتبال از سر گرفته شود، اما حضور در ساحل دریا، پارک ها و محافل عمومی همچنان ممنوع خواهد بود.

هفته آینده مصادف با شب جشن های موسوم به “لک بعومر” است که هنگام آن، باورمندان بوته های آتش بر می افروزند و در کنار آن به احترام مقدسین دین به نیایش می پردازند. مقامات دینی دستور داده اند که حتی الامکان در شبر این عید از تجمع خودداری شود و حتی بوته های آتش بیر برافروخته نگردد. ولی برخی محافل مذهبی، به فشار در این زمینه ادامه می دهند.

هدف از انجام آزمایش های سراسری، از جمله آن است که چه شماری از شهروندان اسرائیل در خون خود دارای پادتن و یا آنتی بادی هستند که نشان از ویروس کورونا دارد، ولی علائم او بروز نمی کند. این پادتن می تواند برای درمان بیماران حاد کورونایی مورد استفاده قرار گیرد. این شیوه در چندین کشور جهان معمول شده و نتایج آن رضایت بخش بوده است.

در شبانه روز اخیر شش مورد تازه از ابتلا به کورونا گزارش شده، و پنج تن دیگر از بیماران حاد جان باخته اند و شمار کل قربانیان از روز اول تا کنون به ۲۴۵ نفر رسیده است. همچنین، با آن که در این مدت ۱۶۴۰۹ نفر به کورونا مبتلا گردیدند، ۱۱۱۰۷ نفر شفا یافته اند که شمار مبتلایان کنونی را به ۵۳۰۲ تن کاهش می دهد. از میان این افراد، تنها ۶۴ تن به دستگاه تنفسی وصل هستند که چهار تن از روز گذشته کمتر است.

مباحثه شدید بین تصمیم گیرندگان، پیرامون مسئله بازگشایی کودکستان ها و دبستان ها همچنان ادامه دارد، ولی بی تردید از هفته آینده برخی مراکز پیش کودکستانی، کودکستانی و کلاس های اول تا سومین ابتدایی بازگشایی خواهد شد.