در اسرائیل از احتمال موج دوم شیوع گورونا ابراز نگرانی می شود. شمار مبتلایان بالا رفته است

شیوع ناگهانی کورونا در چند دبستان و دبیرستان در اسرائیل، نگرانی های بسیار زیادی به وجود آورده و مقامات بهداشتی درصدد بررسی اقداماتی هستند که این موج جدید را مهار کند.

تنها در یک روز گذشته ۱۸۸ مورد جدید کورونا در شبکه آموزشی در شهر اورشلیم شناسایی شده که ۱۷۵ تن از آن ها دانش آموزان دبیرستان و دبستان هستند. بیم آن میرود که این نوجوانانف افراد خانواده خود را نیز مبتلا ساخته باشند. اکثر آن ها با اتوبوس های ویژه دانش آموزان به مدرسه می آمدند که ممکن است دانش آموزان مدارس دیگری را نیز که با همان اتوبوس رفت و آمد داشتند، مبتلا ساخته باشند.

دولت در همه این مدارس ایستگاه های معاینه کورونا برپا ساخته و دانش آموزان و خانواده آن ها برای انجام معاینه دعوت شده اند.

به ده ها دانش آموز دستور داده شده است که به مدت دو هفته در قرنطینه بمانند.

مراکز نیایشی یهودیان، مسلمانان و مسیحیان در اسرائیل، با رعایت محدودیت های بهداشتی بازگشایی شده و این امر نیز ممکن است موجب شیوع بیشتر شود. تا ده روز دیگر معلوم خواهد شد که اقدامات اخیر تا چه حد شیوع کورونا را شتاب بخشیده است.

در حالی که اکثر موارد ابتلا به کورونا در دبیرستان مرکزی و یکی از دبستان های اورشلیم شناسایی شده، در شهر خود را در شمال اسرائیل نیز حدود دو هزار دانش آموز دستور گرفته اند خود را قرنطینه کنند.

در شبانه روز گذشته، ۵۳ تن به علت ابتلا بستری شده اند و تنها سه تن بر تعداد شفایافتگان اضافه شده است. با این همه، گزارش های بین المللی حکایت از آن دارد که درصد مرگ و میر در اسرائیل یکی از پایین ترین شاخص ها در جهان بوده است. در مجموع، تنها یک و نیم درصد از مبتلایان فوت کرده اند و این در حالی که میزان جانباختگان در ایران به هشت درصد می رسد.