در اسرائیل از روز جمعه، یک قرنطینه سه هفته ای اعلام می شود تا شاید زنجیره ابتلا به کورنا بشکند

در ایران، حکومت واقعیات مربوط به فاجعه کورونا را از آگاهی مردم دور نگه می دارد. ولی دولت اسرائیل هر روز دقیق ترین آمار را به مردم عرضه می کند و آنان را هوشیار می سازد و به تدابیر امنیتی می افزاید.

ستاد ویژه مبارزه با کورونا، اعلام کرد که اسرائیل در سه هفته آینده با مقررات شدید رفت و آمد روبرو خواهد بود تا شاید بتوان حلقه واگیرداری کورونا را خنثی کند.

اکنون دو هفته است که موج حدید ابتلا در اسرائیل آغاز شده که بسیار خطرناک تر از موج اول است. همین پدیده در بسیاری از کشورهای جهان و از جمله ایران مشاهده شده است و از این رو کارشناسان اسرائیلی می گویند که چاره ای جز برقراری یک قرنطینه طولانی مدت وجود ندارد.

کابینه کورونا شب گذشته تصمیم گرفت که با نزدیک بودن اعیاد یهودی که از شب شنبه این هفته آغاز می شود، رفت و آمد افراد به فاصله ای بیشتر از پانصد متر از محل اقامت آنها ممنوع خواهد بود. اکثر فعالیت های تولیدی و بازرگانی و عمومی متوقف می شود و بازگشایی مدارس به پس از اعیاد موکول می گردد.

شب شنبه این هفته، مردم اسرائیل و یهودیان جهان سر سفره عید می نشینند تا آئین نوروز یهودیان را برگزار کنند. کارشناسان بهداشتی می گویند که گرد هم آمدن یک جمعیت چندین نفره می تواند عامل شیوع ویروس کورونا باشد و بنابراین، هر خانواده باید عید را در خانه خود و بدون حضور میهمانان برگزار کند.

کوتاه مدتی پس از نوروز یهودیان که روش هشانا نامیده می شود، عید سوکوت یعنی عید سایبان ها فرا می رسد که در شب آن عید نیز یهودیان همگی در کنار یک سفره می نشینند و مراسم باشکوهی برگزار می کنند. ولی در این عید نیز امسال هر خانواده باید تنها باشد.

در موارد بسیار استثنایی، از جمله مدارس کودکان ویژه، چنین نهادی همچنان برقرار خواهد بود. ولی استخرهای شنا و تالارهای ورزش و مدارس عادی به طور موقت بسته می شود.

تنها در شبانه روز اخیر بیش از سه هزار نفر مبتلایان جدید شناسایی شده اند و شمار جانباختگان به یک هزار و ۱۲۶ نفر رسیده است و چند صد نفر تحت درمان فعال قرار دارند و بیم آن میرود که بیمارستان ها به مرحله ای برسند که بتوانند بیماران جدیدی را در خود بپذیرند.