در اسرائیل بحران سیاسی اوج گرفته و احتمال برگزاری سومین دور انتخابات زود هنگام افزایش یافته است

سه بازیگر اصلی صحنه انتخابات اسرائیل: نتانیاهو (راست)، لیبرمن و گانتس

در اسرائیل، بحران سیاسی و تلاش برای برپایی دولت آینده با اوج خود رسیده و ناامیدی در مورد امکان جلوگیری از برگزاری سومین دور انتخابات پارلمانی، به صفر نزدیک می شود.

پس از آن که رهبران دو حزب بزرگ کشور، بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس در مهلت مقرر نتوانستند کابینه ای تشکیل دهند، مقام رئیس جمهوری به پارلمان سه هفته مهلت داد که بتواند فردی را برای برپایی دولت آینده معرفی کند که از رای اعتماد نصف به علاوه یک نمایندگان، یعنی ۶۱ کرسی برخوردار شود، ولی چنین احتمالی نیز رو به پایان می رود.

اویگدور لیبرمن رهبر حزب “ییسرائل بیتینو” (اسرائیل خانه ماست) امروز (یکشنبه) اعلام کرد که از نخست وزیری هریک از دو رهبر، یعنی نتانیاهو و گانتس جانبداری می کند، ولی به شرطی حاضر به پیوستن به دولتی به رهبری نتانیاهو خواهد بود که قانون خدمت وظیفه جوانان تعصب گرای مذهبی به تصویب برسد و یا به شرطی به دولت آبی و سفید خواهد پیوست که از حمایت جبهه حزبی عربی که سیزده کرسی دارد، صرفنظر کند.

از سوری دیگر، آبی و سفید نتانیاهو را متهم می سازد که به علت پرونده های قضایی خود و احتمال محاکمه، اصرار دارد در دو سال اول نخست وزیر باشد و این سمت در دو سال دوم به گانتس سپرده شود. مخالفان نتانیاهو می گویند که او به خاطر منافع شخصی خود، اسرائیل را به دور دیگری از انتخابات پارلمانی می کشاند. آبی و سفید نیز می گویند که چون در انتخابات پیشی یک کرسی بیشتر از لیکود به دست آورده اند، بزرگترین حزب کشور محسوب می شوند و طبیعی است که دوران نخست وزیر در دوسال اول باید متعلق به آنان باشد.

در واکنش به تظاهرات طرفداران نتانیاهو که هفته پیش برگزار شد و چند هزار نفر در آن شرکت کردند، شب گذشته مخالفان او به تظاهرات متقابل پرداختند و از نتانیاهو خواستند از نخست وزیری کنار رود و به رسیدگی به پرونده های قضایی خود بپردازد.

3 دیدگاه‌

  1. آیا سیاسیون اسرائیل فکر میکنند که نتایج انتخابات سوم چیزی متفاوت از دو دور قبلی باشد.
    واقعا مایه شرمساری است؛ آنهم در این شرایط بغرنج و حساس.
    این بی مسولیتی ها عواقب بدی برای اسرائیل دارد؛ آیا یک شخص دلسوز و آگاه در میان این احزاب نیست.

  2. بنیامین نتانیاهو تا آخر نخست وزیر و رئیس جمهور اسرائیل است یعنی سمت خود را با رئیس جمهور عوض خواهد کرد و به بحران های سیاسی منجمله اقتصادی پایان می دهد

  3. با سلام ، نتانیاهو باید غرورش را کنار بگذارد نباید خودش را در گیر جنگ بر سرچند موضع در اسرائیل کند و با لیبر من که فرد مطمئن تری است به توافق برسد تا بر سرطان رژیم ایران که میتواند با کمک مداوم به به هر مناقشه ای در اروپا و آمریکا و حتی اوضای سیاسی اسرائیل راهم متشنجتر کند فاعق شود و بتواند با آمریکا و کشورهای اروپایی خود را برای حملات کاری واقعی و موثر را برای از کار انداختن ماشینهای اقتصادی و جنگی رژیم آخوندی در ایران عملا آماده کند و براوضای ناپلئونی قدرت فائق شود که ازتحدید خطر ناپئونی رهایی یابذ

Comments are closed.