در اسرائیل تلاش برپایی کابینه ادامه می یابد، ولی نتانیاهو نیز به “استماع” کشانده شده است

نتانیاهو در وسط سه تن از حقوقدانان مدافع خویش (راست) و دادستان کل کشور و دو تن از برجستگان نهاد دادستانی (چپ)

در همان حال که تلاش ها برای برپایی دولت آینده اسرائیل به بن بستی که قابل پیش بینی بود نزدیک تر می شود، امروز (چهارشنبه) مرحله مهمی در زندگی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع آغاز شده است که همانا نشست استماع می باشد که هدف از آن شنیدن دفاعیات و استدلال ها نتانیاهو در مورد اتهاماتی است که در رابطه با سوء استفاده از قدرت و فساد مالی، در چهار پرونده به وی وارد آمده است. دادستان کل چهار جلسه را به شنیدن این دفاعیات اختصاص داده و پس از آن تصمیم خواهد گرفت که آیا صدور کیفرخواست و آغاز محاکمه، اِلزامی است و یا باید پرونده بسته شود، زیرا تخلفی صورت نگرفته و یا امکانی برای اثبات آن در دادگاه وجود ندارد.

نتانیاهو در آستانه نشست های استماع توسط دادستان کل، ده تن حقوقدانان برجسته را استخدام کرده که دفاعیات وی را آماده سازند. همه آنان از وکلای مدافع برجسته در اسرائیل محسوب می شوند که هریک دفاع از بخشی از پرونده ها را به عهده دارد.

قرار است این دفاعیات در چهار نشست، در دو هفته آینده شنیده شود. پس از آن وکلای مدافع اجازه دارند گفته های خود و استدلالات بیشتری را به صورت کتبی به دادستانی ارائه دهند. دادستان کل که از مشورت شماری از باتجربه ترین حقوقدانان اداره دادستانی برخوردار است، همه آن ها را بدقت مطالعه خواهد کرد و اگر آن ها را نپذیرد، به تنظیم کیفرخواست خواهد پرداخت و در آن صورت است که نخست وزیر باید از سمت خود موقتا یا برای همیشه کناره گیری کند. احتمال دیگر آن است که دادستانی به این نتیجه برسد که پرونده کاستی هایی دارد که پلیس باید با ادامه بازپرسی ها آن ها را تکمیل کند.

در چنین شرائط حساسی، امروز (چهارشنبه) تلاش ها برای برپایی کابینه وحدت ملی نیز ادامه دارد. ولی رهبران حزب آبی و سفید ملاقات های تعیین شده را باطل کرده اند، زیرا اختلافات بسیار اساسی بین دو جناح وجود دارد. برخی از سران آبی و سفید حاضر نیستند در دولتی بنشینند که ریاست آن را فردی به عهده دارد که پرونده های تخلف علیه او تنظیم شده و ممکن است به دادگاه کشیده شود.

امروز همچنان از احتمال برگزاری دور سوم انتخابات سخن می رود که اکثریت قابل توجهی از مردم و سیاستمداران با آن مخالفند – ولی ممکن است راهکار دیگری یافت نشود.

بنی گانتس (چپ) رهبر حزب آبی و سفید در کنار یائیر لپید که حاضر نیست با نتانیاهو کنار یک میز بنشیند

یک دیدگاه

  1. کشاندن نتانیاهو به دادگاه در شرایطی که اسراییل از همه طرف در گیر مسایل امنیتی منجمله تمام تروریستهایی که منتظر ضعیف شدن اسراییل هستند مسلما از وی که وزیر دفاع هم هست قدرت تمرکز را میکاهد و کلا ضرر آن برای امنیت اسراییل بیشتر از منفعت آنست و دشمنان اسراییل را وادار به تهاجم‌های بیشتر و متفاوت خواهدکرد. مبارزه او در مورد مساله هسته‌ای ایران استثنایی بود . همان کافیست که اگر اشتباه کوچکی کرده بزرگنمایی نشود ، درود بر نتانیاهو

Comments are closed.