در اسرائیل تنها ۱۷ مورد ابتلا به کرونا تشخیص داده شده و تلفاتی نبوده، ولی نگرانی از شیوع بیماری شدید است

آئین ادای سوگند نمایندگان پارلمان، این بار بدون حضور میهمانان برگزار خواهد شد

با آن که در اسرائیل، تنها هفده نفر حامل ویروس کرونا هستند، و تا کنون کسی در اثر آن فوت نکرده، وزارت بهداشت اسرائیل بر دامنه اقدامات احتیاطی می افزاید و دستور العمل های تازه ای صادر کرده که بحث برانگیز شده است.

همه هفده موردی نیز که گزارش شده، نتیجه ورود یا بازگشت مسافران و گردشگران از خارج بوده و اکنون مسؤولان امور می کوشند جلوی گسترش آن را بگیرند و از این رو هر روز بر شمار آنانی که در قرنطینه به سر می برند افزوده می شود.

مقامات وزارت بهداشت نگران آن هستند که این ویروس در میان کارگران کارخانه ها و کارمندان ادارات نیز شیوع یابد و به تولیدات کشور و اقتصاد مملکت آسیب جدی وارد سازد. همچنین، از آن جا که بیمارستان ها قادر به بستری کردن شمار بزرگی از مبتلایان نیستند، ترتیبی داده می شود که آنان در خانه خویش در حال قرنطینه به سر برند و از مراقبت های درمانی برخوردار گردند.

وزارت بهداشت دوباره به شهروندان یادآوری کرده که از سفر به شماری از کشورها که ناقل ویروس شناخته شده اند خودداری ورزند. همچنین ورود گردشگران از چندین کشور جهان ممنوع شده است.

شهر بیت اللحم در کرانه باختری که به باور مسیحیان زادگاه حضرت مسیح بوده، از جانب اسرائیل قرنطینه اعلام گردید و ورود سربازان و یا گردشگران اسرائیلی به آن جا ممنوع گردید. بیت اللحم یکی از بزرگترین زیارتگاه های مسیحیان در جهان است که هر سال صدها هزار نفر از بسیاری از کشورهای جهان به زیارت می آیند.

وزارت بهداشت به همه مراکز تولیدی و مدیریتی کشور دستور داده به برنامه ریزی بپردازند تا اگر شمار زیادی از کارگران و یا کارمندان آن ها به ویروس مبتلا گردند، کار آن مراکز آسیب نبیند.

تا کنون فقط در یک بیمارستان افراد مشکوک به کرونا مورد معاینه قرار می گرفتند، ولی از این پس دو بیمارستان دیگر نیز این وظیفه را به عهده می گیرند.

برخی از کارشناسان وزارت بهداشت اسرائیل در مورد مفید بودن پوشیدن ماسک به روی بینی و دهان ابراز تردید می کنند. آن ها می گویند که کرونا هنوز یک بیماری ناشناخته است که با قاطعیت نمی توان گفت که پوشیدن ماسک مانع ابتلا می شود یا خیر.

برای حفظ سلامت دیپلمات های خارجی که در اسرائیل خدمت می کنند، وزارت خارجه روز گذشته (پنجشنبه) یک همایش آگاهی دهنده در مورد خطرات ویروس و اقدامات احتیاطی برای دوری از ابتلای به آن برگزار شد که دو هزار تن سفیران و کنسول ها و دیگر اعضای سفارتخانه های خارجی در اسرائیل در آن شرکت کردند. با آن که وزارت بهداشت اسرائیل ورود گردشگران از چندین کشور جهان به اسرائیل را ممنوع ساخته، تاکید کرده که دیپلمات های کشورهای خارجی در رفت و آمد به اسرائیل هیچگونه محدودیتی نخواهند داشت.

در اسرائیل تلاش می شود که شیوع کرونا موجب آسیب رسانی به روند دموکراسی کشور نگردد و از این رو آئین ادای سوگند نمایندگانی که به عضویت در کنست (پارلمان اسرائیل) گزیده شده اند به موقع خود، یعنی دوشنبه آینده (سه روز دیگر) برگزار شود .  با این تفاوت که این بار جایگاه تماشاچیان کاملا خالی خواهد بود.