در اسرائیل شمار مبتلایان جدید به کورونا همچنان بالا می رود و سیاست دولت مورد انتقاد بیشتر قرار می گیرد

با بالا رفتن نگران کننده میزان مبتلایان به کورونا در اسرائیل، انتقادها از دولت نیز در مورد شیوه رسیدگی به این بیماری بالا می گیرد و برخی از کارشناسان امور می گویند که دولت هنوز سیاست راهبردی موثری را برای ادامه رویارویی با این مشکل فراهم نساخته است.

در روزهای اخیر شمار روزانۀ مبتلایان از چند صد نفر نیز گذشته و روز پنجشنبه به ۶۶۰ نفر بالغ شد که یکی از بزرگترین شمار مبتلایان، از هنگام بروز این ویروس در اسرائیل بود.

در همین حال، شمار جانباختگان نیز رشد صعودی دارد و تا پیش از ظهر امروز به ۳۱۴ تن رسیده که پنج نفر از آن ها در شبانه روز اخیر فوت کرده اند.

هم اکنون شمار مبتلایانی که در مراحل درمان قرار دارند به شش هزار نفر رسیده که زنگ خطر را در بیمارستان های اسرائیل به صدا در آورده است.

در چند کشور دیگر نیز پدیده های مشابه تشخیص داده شده و فرض بر آن است که کاهش محدودیت های اجتماعی و افزایش فعالیت های بازرگانی موجب افزایش ابتلا شده است.

از آن جا که اقتصاد اسرائیل و یا هیچ کشور دیگر نمیتواند در برابر ادامه چنین وضعی دوام آورد، وزارت بهداشت در جستجوی راهی است که موجب شکوفایی دوباره اقتصاد کشور شود و در همان حال، گسترش بیماری را متوقف و یا دست کم محدود کند.

شیوه ای که در روزهای اخیر در اسرائیل در پیش گرفته شده، برقراری قرنطینه در یک محله و حتی یک خیابان است و نه آن که یک شهر یا آبادی کامل مورد قرنطینه قرار گیرد.

فرض دولت اسرائیل و شماری از دولت های دیگر بر این گمان استوار است که جهان باید مدت های طولانی با ویروس کورونا درگیر باشد، ولی نمی توان برای یک مدت طولانی، همه فعالیت های اجتماعی و اقتصادی را متوقف ساخت و باید شایسته ترین راه میانه را مشخص ساخت و از آن پیروی کرد.

یکی از تصمیماتی که ممکن است در هفته های آینده به اجرا گذاشته نشود، بازگشایی حریم هوایی کشورها برای از سرگیری پروازهای گردشگری می باشد. اسرائیل درباره آزاد کردن پرواز به قبرس و یونان تصمیم گرفته بود، ولی ممکن است با توجه به گسترش ویروس، اجرای آن را برای مدت بیشتری به تعویق اندازد.