در اسرائیل مبارزه با کورونا به یک شوخی مبدل شده و شیوع آن با شتاب ادامه دارد

قرار گرفتن پست های بازرسی پلیس موجب راه بندان های بزرگ شده و سودی هم ندارد                                        

 در اسرائیل شیوه مبارزه با شتاب در شیوع کورونا به یک شوخی تلخ مبدل شده است و با آن که ظاهرا از شامگاه روز آدینه (چهار روز پیش) قرنطینه برقرار شده، روز گذشته و امروز رفت و آمد عادی اتومبیل ها در جاده ها ادامه داشت و مردم زیادی نیز در خیابان های شهرها دیده می شدند.
تصور می رود که پلیس اسرائیل دستور داشته از سخت گیری خودداری ورزد. ولی با آن که شمار مبتلایان همچنان در سطح بالا قرار دارد، کابینه مبارزه با کورونا قرار است امروز (سه شنبه) نشست دیگری برپا سازد و در آن مقررات سخت تری را برقرار سازد.
ولی مشکل در آن است که دولت صلاح نمی داند منع کامل خروج از خانه، بلافاصله آغاز شود. بلکه ترجیح می دهد که این مقررات از فردای یوم کیپور (روزه بزرگ یهودیان) به اجرا گذاشته شود.

یوم کیپور از شامگاه روز یکشنبه آینده آغاز می شود و در شامگاه روز دوسنبه به پایان میر رسد. در سال های عادی در این ۲۵ یا ۲۶ ساعت روزه، نیایشگاه های یهودی (کنیسا) از جمعیت موج می زند و همگان به نیایش می پردازند. ولی با توجه به آن که تالارهای پرجمعیت یکی از خطرناک ترین مراکز شیوع کورونا می باشد، اکنون دولت اسرائیل با این معضل روبرو ست که چگونه می تواند به گرایش های دینی باورمندان پاسخ مثبت بدهد و همزمان از شیوع کورونا بکاهد.

بحث و جدل در اسرائیل ادامه دارد که آیا همچنان باید به حق شهروندان برای برگزاری تظاهرات محترم شناخته شود و یا می توان آن را برای مدتی متوقف ساخت                                                                                                                                                                           

همچنین پرسش در آن است که چگونه می توان از فلج شدن کامل کشور جلوگیری کرد و در عین حال از شتاب انتشار کورونا کاست.

با توجه به آن که حق برگزاری تظاهرات، در اسرائیل حتی در شرائط خطرناک کورونا یک امر مجاز است، یک مغازه دار در اورشلیم تابلویی به روی سر در محل کسب خود آویخته و نوشته بود “این جا تظاهرات علیه دولت است”. ولی بازرسان شهری و مقامات پلیس این استدلال را نپذیرفتند و صاحب مغازه را به اتهام آن که دستورات قرنطینه را نقض کرده به پرداخت جریمه ای به مبلغ پنج هزار شکل، معادل یک هزار و دویست دلار محکوم کردند.

دختران زیبارو و مایوپوش در ساحل دریا به تظاهرات دست زده اند و همزمان از فضای باصفا لذت می برند                    

شماری از بیمارستان های اسرائیل اعلام کردند که در روزهای اخیر چنان به شمار بیماران سخت افزوده شده که تخت خالی برایشان باقی نمانده است. دولت قصد دارد شماری از پزشکان بازنشسته و یا آنانی را که هنوز به تحصیل مشغول هستند، و همچنین پرستاران و دیگر اعضای تیم پزشکی را که در حال حاضر شاغل نیستند، به کار دعوت کند.

در شبانه روز گذشته، حدود چهارهزار مورد ابتلای جدید تشخیص داده شده و هشت تن نیز درگذشته اند. اسرائیل هم اکنون ۶۶۸ نفر مبتلای وخیم دارد و شمار قربانیان به ۱۲۸۵ تن رسیده است.