در اسرائیل مقررات کمی سبک تر شد و شمار شفایافتگان از شمار مبتلایان فراتر رفت. ولی نگرانی همچنان ادامه دارد

در اورشلیم نیز شماری از هنرمندان، در برابر پارلمان به تظاهرات دست زدند

با آن که شمار شفایافتگان از بیماری کووید ۱۹ از شمار آنهایی که در شبانه روز اخیر به ویروس کورونا مبتلا شده اند فراتر رفته است، ولی مقامات اسرائیلی همچنان نگران اوضاع هستند و می کوشند با تجربیاتی که در دو ماه گذشته کسب کرده اند، ابعاد بیماری و ابتلا به صفر برسد. یکی از آخرین قربانیان کووید ۱۹ در پیش از ظهر امروز (یکشنبه) یک بانو ۲۹ ساله بود. ولی او بیماری سرطان درمان ناپذیر داشت و احتمال دارد که به همین علت نتوانست در برابر ویروس کورونا دوام آورد. تا کنون چند کودک و نوجوان اسرائیلی نیز به این ویروس مبتلا شده اند و بنابراین، گمان پیشین، مبنی بر این که کورونا، افراد جوان را مبتلا نمی سازد، به حقیقت نپیوسته است.

ارزیابی مقامات وزارت بهداشت در اسرائیل حاکی از ادامه پایین آمدن منحنی ابتلا و مرگ و میر می باشد و از این رو، مقررات سبک تری از امروز به اجرا گذاشته شده که نخست وزیر گفته است که اگر موجب افزایش ابتلا گردد، اسرائیل به مقررات سختگیرانه تر باز خواهد گشت.

برخی از کسب و کارهای بی خطر از امروز بازگشایی شده و همچنین رفت و آمد با وسائط نقلیه عمومی از سر گرفته شده، ولی همچنان توصیه می شود که فاصله گیری اجتماعی ادامه یابد و از هرگونه ازدحامی خودداری شود.

مشکل بزرگی که هنوز درباره آن تصمیم گیری نشده بازگشایی کودکستان ها و چند کلاس ابتدایی می باشد. راه حل های مختلف ارائه شده که هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

برخی شرکت های خصوصی و عمومی و دولتی نیز به سر کار بازگشته اند، ولی شرط آن است که شمار کارمندان محدود باشد و فاصله اجتماعی رعایت شود.

به برخی کسبته کوچک و متوسط اجازه داده شده مغازه های خود را باز کنند، ولی آن ها نیز باید محدودیت های زیادی را رعایت نمایند، در غیر این صورت جریمه خواهند شد و کسب آن ها تعطیل خواهد گردید.

بررسی و مقایسه نشان می دهد که در ایران نیز کم و بیش مقررات مشابهی به اجرا گذاشته شده و همچنین کشورهای اروپایی نیز همین روش را از چند روز پیش به اجرا گذاشته اند. با این همه، در مورد ایران هشدار داده شده که رعایت مقررات چندان جدی نیست و شمار مبتلایان و قربانیان در پایتخت، در روزهای اخیر افزایش یافته است.

افزایش شما افرادی که بیماری را در اسرائیل پشت سر گذاشته اند، موجب خرسندی بسیار شده، ولی هنوز قضاوت کردن در مورد آن زود است. تنها در شبانه روز اخیر ۱۰۸ نفر بیمارستان را ترک گفته اند و شمار کل آنان به ۳۵۶۴ نفر رسیده است. ولی شمار مبتلایان از ۱۳ هزار نفر فراتر رفته و بیماری ۱۵۶ نفر وخیم اعلام شده که ۱۰۹ تن از آنان به دستگاه تنفسی وصل هستند.

هنرپیشگان تئاتر و سینما در اسرائیل و همچنین دست اندرکاران امور تفریحی و فرهنگی، امروز (یکشنبه) در تل آویو علیه دولت به تظاهرات پرداختند. آنان خواستار ازسرگیری حرفه خود، و یا به جای آن کمک های مالی دولتی هستند.