در اسرائیل نیز ویروس دلتا کولاک می کند و نخست وزیر نسبت به اوج گیری آن هشدار می دهد

در اسرائیل نیز ویروس کورونا از گونۀ دلتا به سرعت در حال گسترش است و نخست وزیر نفتالی بنت هشدار داد که این بیماری ممکن است در دو هفته آینده به اوج تازه ای برسد. وزارت بهداشت اسرائیل اعلام کرد که دستور داده است همه بیمارستان ها بخش های جدیدی را برای پذیرفتن بیمارانی که انتظار آن ها می رود بگشایند.

همزمان، تزریق سومین دوز واکسن به آن گروه از شهروندانی که در معرض خطر ابتلا قرار دارند با موفقیت پیش می رود. در مرحله نخست، به افراد بالای شصت سال توصیه شد دوز سوم واکسن را دریافت کنند و اکنون افراد پنجاه ساله و بیشتر نیز از این حق برخوردار شده اند و این واقعیت شمار مبتلایان روزانه را کمی پایین آورده است.

نخست وزیر نفتالی بنت و همچنین مقامات بهداشتی و پزشکی کارزار تبلیغاتی گسترده ای را به راه انداخته اند تا مردم را به ادامه واکسیناسیون تشویق کنند. هنوز بخشی از بزرگسالان حاضر به دریافت واکسن نیستند و همچنین برخی خانواده ها با واکسیناسیون فرزندان خود مخالفت می ورزند. از آن جا که دولت اسرائیل این اقدام را به کسی تحمیل نمی کند، مساله بازگشایی مدارس موجب بحث و حدل شده است. زیرا چگونه می توان کودکی را که واکسن زده، در کنار دانش آموزی نشاند که خانواده اش با تزریق آن مخالفت می ورزند.

اکنون دولت قاطعانه از احتمال قرنطینه دوباره سخن می گوید. در حالی که شمار مبتلایان و حتی مرگ و میر بالا می رود، اعیاد یهودی نزدیک می شود که با همایش های بزرگ مذهبی و خانوادگی همراه است و اگر برپا شود، بی تردید خطرات جانی شدید به دنبال خواهد آورد.

سخنان از آن است که به مدت دو هفته قرنطینه کامل در اسرائیل برقرار شود تا مردم مراسم عید را در خانه های خود برگزار کنند و از منزل بیرون نروند.

تا پیش از قرنطینه نیز، در روزهای اخیر فعالیت بازرگانی و همایش های مردمی محدود گردیده و هر روز شدیدتر می شود.

نگرانی به ویژه از آن است که بر شمار بیمارانی که مشکلات شدید تنفسی دارند و باید در بیمارستان بستری شوند، در حدی افزوده گردد که بیمارستان ها قادر به پذیرفتن همه آن ها نباشند.

وزارت بهداشت به بیمارستان ها دستور داده که بستری از بیمارانی را که با خطر جانی روبرو نیستند، به خانه بفرستند و از عملیات جراحی غیر ضروری خودداری کنند و بخش هایی از انبارها و پارکینگ های خود را نیز به صورت اطاق های درمان درآورند.

گرچه اسرائیل یکی از نخستین کشورهای جهان بود که اکثریت بزرگی از مردم خود را واکسینه کرد، ولی گونه دلتا مانند یک دشمن فریبکار این کشور را نیز مورد حمله قرار داده است.

نخست وزیر نفتالی بنت امروز به دیدار یکی از بزرگترین بیمارستان های کشور رفت و در آن جا ارزیابی کرد که اسرائیل در هفته های آینده با اوج جدیدی از شمار مبتلایان روبرو خواهد شد. او به همه کسانی که هنوز واکسن نزده اند توصیه کرد آن را دریافت کنند و به سالمندان گفت که هرچه زودتر واکسیناسیون سوم را انجام دهند.

نخست وزیر خطاب به مردم گفت که در همه بیمارستان ها و درمانگاه های سراسر کشور واکسن به حد کافی وجود دارد و آنانی که هنوز دریافت نکرده اند، برای تزریق آن شتاب کنند.

یکی از مشکلات اسرائیل، درصد پایین واکسیناسیون در جامعه عرب کشور است. مقامات مسئول از همه سیاستمداران عرب و رهبران روحانی درخواست کرده اند شهروندان را به واکسیناسیون تشوی کنند.