در اعتراض به توافق‌ آتش‌بس با آذربایجان، هزاران تن از مردم ارمنستان به خیابان‌ آمدند

هزاران تن از مردم ارمنستان  در اعتراض به توافق صلح ارمنستان و جمهوری آذربایجان با سرپیچی از مقررات حکومت نظامی با اجتماع در میدان آزادی شهر ایروان در شعارهای خود نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان را «خائن» نامیده و خواستار استعفای او شدند.

به گزارش رادیو آزادی،  کشمش‌هایی بین معترضان و نیروهای انتظامی که تلاش می‌کردند از برگزاری اجتماع جلوگیری کنند روی داد و تعدادی از تظاهرکنندگان از جمله گاگیک تساروکیان، رهبر یکی از احزاب مخالف دولت بازداشت شدند.

در ادامه گزارش آمده است که در ادامه این اعتراضات،  چند صد نفر نیز به سوی مجلس ملی (پارلمان) ارمنستان راهپیمایی کرده و با اجتماع در برابر ساختمان علیه نیکول پاشینیان شعار دادند.

به گزارش رادیو آزادی،  نمایندگان ۱۷ حزب مخالف دولت ارمنستان خواستار استعفای نیکول پاشینیان شده و او را مسئول «توافق ناعادلانه‌ای» می‌دانند که در آن ارمنستان «امتیازات بیش از حدی به طرف مقابل داده است».

ایشخان ساقاتلیان، رهبر فدراسیون انقلابی ارمنی (داشناکسوتیون) یکی از احزاب مخالف دولت ارمنستان گفت: «جنگ نتیجه سیاست‌های ضعیف و متناقض پاشینیان بود و در طول جنگ عملکرد او منفعل و خائنانه بوده است».

پلیس ارمنستان نیز بار دیگر اعلام کرد که طبق مقررات حکومت نظامی که از زمان شروع درگیری‌ها در ناحیه ناگورنو- قره‌باغ در ۲۷ سپتامبر برقرار شده برگزاری اجتماعات و راهپیمایی ممنوع است.

تیگران آوینیان، معاون نخست وزیر ارمنستان نیز در تلویزیون دولتی احتمال استعفای دولت را رد نکرد ولی در عین حال در مورد هرگونه اقدامی با هدف کودتا در کشور هشدار داد.

او گفت:«به همه نیروهای سیاسی که قصد دارند از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند هشدار می‌دهم که دولت در این زمینه تساهل و نرمش نشان نخواهد داد».

همزمان آرمن سرکیسیان، رییس جمهور ارمنستان گفت‌وگو با سایر احزاب سیاسی با هدف کاستن از تنش و حفظ وحدت ملی را آغاز کرده است.

بر اساس طبق توافق صلح که با میانجیگری روسیه امضا شد، جمهوری آذربایجان مناطقی را که در طول نبردهای اخیر تصرف کرده حفظ خواهد کرد و حدود ۲ هزار پرسنل نظامی روسیه برای نظارت بر حفظ آتش بس به منطقه اعزام خواهند شد.

در همین رابطه، ارتش روسیه، اعلام کرد:   حدود ۴۰۰ نفر از نیروهای این کشور با ۸ هلیکوپتر و سایر تجهیزات نظامی در برخی از جبهه‌های نبرد مستقر شده‌اند. ماموریت پاسداری از صلح توسط نظامیان روسیه ۵ سال ادامه خواهد یافت.