در انتخابات هیات رئیس مجلس، لاریجانی ابقاء شد، ولی مطهری که انتقادگر بود از معاونت برکنار گردید

انتخابات برای عضویت در رئیسه مجلس و نایب رئیسی مجلس شورای اسلامی هرساله برگزار می شود

در انتخابات داخلی مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی دوباره به عنوان رئیس مجلس ماند، ولی علی مطهری را که همیشه مواضع انتقادی داشت، از نایب رئیسی مجلس کنار گذاشتند.

در انتخابات اعضای هیات رئیسه ی مجلس شورای اسلامی ،، علی لاریجانی برای دوازدهمین سال پیاپی به عنوان رئیس مجلس شد و علی مطهری از نایب رییسی مجلس برکنار و مسعود پزشکیان  کاندیدای نایب رئیسی فراکسیون امید و عبدالرضا وزیر سابق رفاه احمدی نژاد کاندیدای فراکسیون ولایی به جای او انتخاب شدند .

علی لاریجانی، پیشتر رئیس صدا و سیما و وزیر ارشاد، و از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران، بوده و بیش از ۱۱ سال است که ریاست مجلس شورای اسلامی را برعهده داشته است .

بنا به گفته ی تحلیلگران، برکناری علی مطهری، از نایب رییس مجلس شورای اسلامی ،شاید به  اظهار نظرهای پیشین او در باره جلوگیری از فشار بیشتر به مردم در زمینه های حجاب و آزادی اجتماعی و همین طور معرفی مستقیم شخص خامنه ای به عنوان  مقصر اصلی بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز و تذکر کتبی اخیر او به جنتی، رییس مجمع تشخیص مصلحت بوده که وی به صراحت گفته بود : تعیین تکلیف برای رئیس جمهور و مجلس از وظایف شما نیست.

بنا به گفته ی تحلیگران سیاسی : مجلس شورای اسلامی با دخالت و نفوذ شورای نگهبان با گرفتن دستور مستقیم از علی خامنه ای موجب عدم ورود شمار زیادی از فعالان سیاسی جامعه ی سیاسی ایران با عنوان رد صلاحیت به مجلس شده است و ورود افراد به این مجلس  بیشتر انتصابی است تا انتخابی .

انتخابات برای عضویت در رئیسه مجلس و نایب رئیسی مجلس شورای اسلامی هرساله برگزار می شود .