در انتخابات پارلمانی اسرائیل، ممکن است شماری از احزاب قدیمی به حد نصاب نرسیده و احزاب نوبنیان جایگزین آنها شوند

به دستور مشاور ارشد و هیات نظارت بر انتخابات، نخست وزیر حق ندارد عکس های خود با سربازان را در صفحات تبلیغات انتخاباتی خویش بگنجاند

مشاور ارشد حقوقی اسرائیل به بنیامین نتانیاهو دستور دارد که با توجه به نزدیک شدن به موعد انتخابات عمومی کشور که حدود ده هفته دیگر است، او حق ندارد در تبلیغات انتخاباتی خویش، با سربازان عکس بگیرد و آن ها را صفحات خود در شبکه های اجتماعی قرار دهد.

دیدار نخست وزیر با سربازان و واحدهای ارتشی، ظاهرا یک امر عادی است، به ویژه آن که نتانیاهو سمت وزیر دفاع را نیز به عهده دارد و بسیار طبیعی است که با سربازان دیدن می کند و در پادگان های ارتشی به دیدار می پردازد و با امیران و افسران ارتش رایزنی می کند.

ولی به دستور مشاور ارشد و هیات نظارت بر انتخابات، نخست وزیر حق ندارد عکس های خود با سربازان را در صفحات تبلیغات انتخاباتی خویش بگنجاند.

چنین دستوری در مورد وزیران دیگر که در رشته خود با مراجعین عکس بگیرند (مثلا وزیر بهداشت، در کنار پزشکان در بیمارستان) وجود ندارد.

استدلال آن است که ارتش، یک نهاد متعلق به همه ملت و همه گروه های سیاسی می باشد و نخست وزیر حق ندارد از آن برای تبلیغات انتخاباتی بهره بگیرد.

یکی از نکاتی که نتانیاهو در تبلیغات انتخاباتی خود روی آن تاکید می گذارد، توانایی های او برای تحکیم توان دفاعی اسرائیل و مبارزه با ترور است.

در روزهای اخیر شمار زیادی از احزاب اسرائیل با اجرای انتخابات درون حزبی، نامزدهای خود را برای شرکت در انتخابات بر می گزینند. در آستانه موعد ارائه لیست نامزدها به کمیسیون نظارت بر انتخابات، احزاب مختلف امکان ائتلاف با یکدیگر را مورد بررسی قرار می دهند.

ائتلاف مهمی که ممکن است انجام گیرد، بین حزب تازه تاسیس ژنرال نیروهای ذخیره بنی گانتس با حزب “یش عاتید” به رهبری یائیر لپید است. هر دو حزب، احزاب میانه رو محسوب می شوند و اگر اتحاد بین آن ها انجام گیرد، ممکن است باعث حذف چند حزب کوچک شود.

یکی از احزابی که در خطر جدی حذف قرار دارد، حزب کارگر اسرائیل است که یک قرن پیش برپا شد و ده ها سال مدیریت کشور را به رهبری داوید بن گوریون و یتسحاک رابین و دیگران در دست داشت.