در اوج ابراز ناخرسندی رژیم ایران، اعلام شد که پس از دیدار نخست وزیر اسرائیل از عمان، دیدارهای بیشتری انتظار می رود

نخست وزیر امروز (دوشنبه) این احتمال را مورد تائید قرار داد و فاش ساخت که شماری از امیرنشین های دیگر نیز او را به دیدار دعوت کرده اند

منابع آگاه خبری در اورشلیم گفتند که انتظار می رود در آینده ای نه چندان دور چند امیرنشین عربی دیگر در حوزه خلیج فارس، بلندپایگان اسرائیلی را به دیدار رسمی از آن سرزمین ها دعوت کنند. این خبر به دنبال دیداری انتشار می یابد که بنیامین نتانیاهو هفته پیش از سلطان نشین عمان به عمل آورد و مورد استقبال خیلی گرم قرار گرفت

نخست وزیر امروز (دوشنبه) این احتمال را مورد تائید قرار داد و فاش ساخت که شماری از امیرنشین های دیگر نیز او را به دیدار دعوت کرده اند.

همچین اعلام شد که ییسرائل کاتس وزیر راه و ترابری اسرائیل، که وزیر اطلاعات نیز هست، به سلطان نشین عمان دعوت شده است. با آن که علت رسمی این دعوت، شرکت در یک همایش بین المللی امور راه و ترابری اعلام شده، ولی تردیدی نیست که در حاشیه آن، یک رشته رایزنی ها در رابطه با زیاده خواهی های حکومت ایران در منطقه نیز، انجام خواهد شد.

این تحولات در حالی است که روز گذشته (یکشنبه) پس از پیروزی یک جودوکار اسرائیلی در مسابقات بین المللی در ابوظبی، سرود ملی اسرائیل در تالار ورزشی در ابوظبی نواخته شد و پرچم ملی اسرائیل برای نخستین بار در آن کشور به صورت رسمی به اهتزاز درآمد.

آگاهان می گویند که این آمادگی علنی و گسترده امیرنشین ها برای نزدیک شدن به اسرائیل، بزرگترین فاجعه دیپلماتیک برای حکومت اسلامی ایران است که از نخستین روز به دست گرفتن قدرت، برای برانداختن رژیم های عربی تلاش کرد و هم زمان، از اتحاد جهان اسلامی به رهبری خود سخن گفت ولی اکنون در همه کشورهای اسلامی منزوی شده و با وضع فلاکت باری روبرو می باشد.

نخست وزیر بنیامین نتانیاهو  در یک سخنرانی کوتاه به خبرنگاران گفت که سفر او به سلطان نشین عمان، یک دیدار تاریخی بوده که انتظار می رود تکرار شود و کشورهای بیشتری در میان امیرنشین های حوزه خلیج فارس او را دعوت کنند.

نتانیاهو گفت که ملاقات با سلطان قابوس بن سعید فرمانروای عُمان، او را تحت تاثیر قرار داده است. وی گفت که فرمانروای عمان فردی دانا و با شخصیت است و در فکر تامین رفاه مردمان خویش می باشد و با همه کشورها مناسبات دوستانه دارد.

در گزارش های روزهای اخیر گفته شده که شهر مسقط هم اکنون مکان دیدار و گفتگوهای محرمانه بین ایران و ایالات متحده می باشد که امیرنشین عُمان با هر دو کشور مناسبات بسیار دوستانه دارد و اکنون اسرائیل را نیز به جمع دوستان خود افزوده است.

وزیر خارجه عُمان، یوسف بن علوی روز گذشته (یکشنبه) به همه امیرنشین ها توصیه کرد که اسرائیل را به رسمیت بشناسند و با این کشور مناسبات رسمی و علنی برقرار کنند.

بنیامین نتانیاهو در بخش دیگری از سخنان خود فاش ساخت که اکنون سالیان دراز است او می کوشد موجب نزدیکی بین اسرائیل و امیرنشین های عرب گردد. آگاهان می گویند که به احتمال زیاد، یکی از انگیزه های نخست وزیر اسرائیل ایجاد یک محور مشترک در چارچوب رویارویی با برنامه های اتمی رژیم ایران بوده است.

نتانیاهو گفت: با توجه به چالش هایی که منطقه خاورمیانه در آینده با آن روبرو خواهد بود، این گونه تحکیم مناسبات و تقویت همکاری ها می تواند یک امر مهم باشد.

نخست وزیر در ادامه سخنان خود تائید کرد که وزیر اطلاعات و راه و ترابری، ییسرائل کاتس، هفته آینده به سلطان نشین عمان سفر می کند و در یک همایش بین المللی شرکت خواهد داشت. او گفت که وزیر راه و ترابری اسرائیل، به طور رسمی، شخصا توسط همتای عمانی خود به مسقط دعوت شده است.

آگاهان گفتند که وزیر اسرائیلی در همایش بین المللی، یک طرح اسرائیلی را مطرح خواهد ساخت که در آن پیشنهاد شده یک خط راه آهن منطقه ای برپا شود که اسرائیل و همه کشورهای عرب منطقه را به هم وصل کند و “راه آهن صلح” نامیده شود.

این طرح موجب شکوفایی هرچه بیشتر خاورمیانه خواهد گردید و کشور اردن به عنوان مرکز به هر رسیدن همه این خط ها از شکوفایی بسیار برخوردار خواهد شد.

وزیر خارجه عُمان، یوسف بن علوی روز گذشته (یکشنبه) به همه امیرنشین ها توصیه کرد که اسرائیل را به رسمیت بشناسند و با این کشور مناسبات رسمی و علنی برقرار کنند

2 دیدگاه‌

  1. با سلام و خسته نباشید
    امیدوارم تمام کشورهای منطقه یک رابطه خوب و دوستانه با هم داشته باشند و کم کم به سمت همکاری اقتصادی ووو پیش برند و انشالله بزودی اخوندها سرنگون و ایران ازاد خواهد شد و طبیعتا با همه کشورهای منطقه رابطه دوستانه خواهد داشت به امید انروز

Comments are closed.