در اوج بیماری کورونا، اسرائیل اختلافات سیاسیی بالا می گیرد ممکن است دوباره به انتخابات زودهنگام کشانده شود

در اوج فراگیری ویروس کورونا در اسرائیل، دوباره این احتمال قوت گرفته است که به زودی ممکن است کشور به یک انتخابات ناخواسته دیگر کشانده شود، زیرا اختلافات بین دو جناح اصلی، یعنی لیکود و آبی و سفید بالا می گیرد.

در همان حال که بنی گانتس رهبر آبی و سفید می گوید که قصد جدا شدن از دولت ائتلافی نتانیاهو را ندارد، یک وزیر کابینه از حزب او در اعتراض با تصویب قانونی که در دوران کورونا حق تظاهرات را محدود ساخته است، از کار کناره گیری کرد. او علیه تصویب این قانون در پارلمان رای داده بود، که اقدامی خلاف تعهدات ائتلافی با لیکود محسوب می شود.

بنی گانتس زیر فشار گروهی از چهره های برجسته حزب خود قرار دارد که می گویند با دولت نتانیاهو نمی توان همکاری کرد و نخست وزیر حزب لیکود، عضویت آبی و سفید در کابینه خود را وسیله ای قرار داده که بتواند هدف ها و سیاست های خود را پیش برد.

ولی گانتس با این ارزیابی مخالف است و می گوید که حضور حزب او در کابینه، پیامدهای مثبت دارد و لیکود را از اجرای برخی سیاست های خود، که از دیدگاه مخالفان نتانیاهو، در راستای آسیب رسانی به دموکراسی مهار می کند.

استدلال دیگر گانتس آن است که اگر حزب او کناره گیری کند، باید دوباره انتخابات زودهنگام برگزار کرد که هزینه های بسیار می طلبد و کشور را دوباره وارد یک دوران بی ثباتی می سازد.

در شرایط کنونی که برای مبارزه با کورونا، بودجه کلانی هزینه می شود و اقتصاد کشور به شدت آسیب دیده و همچنین شمار بیکاران بسیار بالاست، برگزاری انتخابات دوباره، بیش از دو میلیارد شکل (بالاتر از نیم میلیارد دلار) هزینه بیهوده خواهد داشت.

رهبران آبی و سفید می گویند که طبق قوانین کشور، اگر آن ها دولت را ترک گویند، کابینه نتانیاهو برای مدت شش ماه، یعنی تا پس از برگزاری انتخابات پارلمانی و تشکیل دولت بعدی، به صورت دولت گذر عمل خواهد کرد و در پیشبرد هدف های خود محدودیتی نخواهد داشت و این امر ممکن است خطرناک باشد.

با این همه، گانتس اعلام کرد که برخلاف خواسته لیکود و نتانیاهو، قصد دارد دادستان کل آینده اسرائیل را به طور یک جانبه تعیین و منصوب کند. در گزارش های پیشین گفته شده بود که نتانیاهو در تلاش برای انتصاب فردی به مقام دادستان کل است که نسبت به پرونده تخلفات او برخوردی ملایم داشته باشد.

در واکنش به این اوضاع سیاسی پیچیده و خطرناک، آقای میک زوهر رئیس جناح ائتلاف دولتی در پارلمان به خبرنگاران گفت که از دیدگاه او، حضور آبی و سفید در دولت موجب اشکال و اخلال است و بهتر است که نتانیاهو ائتلاف کنونی را باطل سازد و انتخابات زودهنگام را برای چهارمین بار در دو سال اخیر، اعلام کند.

در نظرسنجی ها آمده است که در انتخابات آینده، حزب آبی و سفید، حتی اگر همچنان وجود داشته باشد، به شدت ضعیف خواهد شد و از اهمیت خواهد افتاد و در مقابل حزب راستگرای “یمینا” به رهبری نفتالی بنت که خود را رقیب جدی نتانیاهو می داند تقویت چشمگیر خواهد داشت و نتانیاهو ممکن است با رقیبی روبرو شود که امکان برپایی دولت آینده را بیش از امروز، با مشکل روبرو سازد.