در اوج تنش با عربستان سعودی، ظریف می گوید حکومت ایران حاضر به گفتگو با ریاض است

ظریف که در جلسه هفتگی هیات دولت در تهران حضور داشت، گفت: اگر عربستان آماده مذاکره باشد، ایران نیز حاضر به مذاکره خواهد بود

محمد جواد ظریف در یک کارزار دیپلماتیک گفت که حکومت ایران آماده است برای رفع تنش های فزاینده با عربستان سعودی، با دولت آن کشور وارد گفتگو شود. همزمان خبر رسید که دولت حسن روحانی به تلاش هایی نیز برای بهبود روابط با امارات عربی متحده دست زده است.

ظریف که در جلسه هفتگی هیات دولت در تهران حضور داشت، گفت: اگر عربستان آماده مذاکره باشد، ایران نیز حاضر به مذاکره خواهد بود.

روح الله خمینی از همان نخستین هفته هایی که قدرت را در ایران به دست گرفته بود، با به راه انداختن یک جنجال دینی و سیاسی،

وی افزود: «ما همیشه آماده گفتگو با همسایگانمان هستیم. ما هیچگاه باب گفت‌وگو با همسایگان را نبسته و نخواهیم بست.»

ساعتی بعد ظریف  در توییتی در حساب رسمی خود، با اشاره به نقش عربستان سعودی در انفجار برج‌های تجارت جهانی در آمریکا نوشت: اگر  بیش از ۳۰۰۰ آمریکایی را بکشید اما مشتری ایالات متحده باشید، می‌توانید تسلیحات اتمی داشته باشید؛ حتی واشنگتن در این زمینه به شما کمک هم می‌کند. اما اگر از کرنش در برابر تیم ب خودداری کنید حتی نمی‌توانید انرژی صلح آمیز هسته‌ای داشته باشید.

پس از حمله شماری از معترضان به سفارت سعودی در تهران و آتش زدن ساختمان آن در۴سال پیش،  روابط رسمی دیپلماتیک بین دو کشور قطع شد و با حمله گروه های تروریستی تحت حمایت حکومت ایران به نفتکش های سعودی در بندر فجیره دامنه این تنش ها افزایش یافت .

حکومت ایران بارها  عربستان را به ترویج تروریسم در مرزهای خود متهم می‌کند و در مقابل عربستان، نیز رژیم ایران را مسئول ناامنی در خلیج فارس می‌داند.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در نشست سران عرب در مکه در ماه مه امسال از «موشک‌های بالستیک» ایران و برنامه هسته‌ای این کشور به عنوان تهدیدی علیه امنیت جهانی یاد کرد و از جامعه جهانی خواست با استفاده از همه ابزارها مانع از دخالت ایران در امور کشورهای دیگر شود.

6 دیدگاه‌

 1. حاج‌ ضخیم تو اول برو خودت از تحریم در بیار بعد برو مذاکره کن.
  امیدوارم روزی برسد که تو ضخیم را در دادگاه محاکمه کنند و همه خیانت و‌جنایتهایت آشکار شود.

 2. عربستان سعودی به شورش ۵۷ کمک کرد پس رژیم آخوندی و عربستان سعودی هر دو مگسانند دور شیرینی!
  ظریف، تو در زیر تحریم هستی پس نفوذی نداری!

 3. ایران و عربستان سعودی حتماً بیشتر حلال هستند تا شیطان بزرگ و انشاءالله که این دو مقر شیعه و سنی مقر صلح و ثبات و پیشرفت در منطقه خاورمیانه واقع بشوند حال روح الله هم که همین را هم گفت: مسجدالاقصی در آیه اول سوره اسراء آمده‌ است، که اشاره به معراج و سیر شبانه پیامبر اسلام از مسجدالحرام به مسجدالاقصی دارد:؛

 4. اغای ظریف کار، تو اول ببین تو دنیا کسی تورا آدم حساب می کنه، بعد تقاضای ملاقات با دیگر رهبران را بکن.
  خوشم آمد که ترامپ و‌پمپیو حقت کف دستت گذاشتند، تروریست جنایتکار دگه نمی تونی اموال دزدی تو آمریکا ببری.

 5. روح الله خمینی حتی قبل از تصرف ایران و به دست گرفتن قدرت در کتابهای ولایت فقیه و کشف الاسرار و اعلامیه فجیعی که به نشانه شادمانی از اشغال ایران توسط متفقین و استعفای رضاشاه صادر کرد هرچه ناسزا و ناروا داشت نثار مسلمانان سنی کرد و به خصوص پیروان وهابی را با زننده ترین الفاظ نکوهش کرد. البته قبل از اینکه برادران سنی مذهب ناراحت شوند باید اضافه کنم که علاوه بر سنیان، شیعیان مخالف ولایت فقیه، یهودیان، مسیحیان و البته مقامات نظام شاهنشاهی، قهرمانان تاریخی ایران و حتی مردم عادی ایران هم به خاطر قیام نکردن علیه رضا شاه و محمدرضاشاه فقید هم مورد التفات خاص قرار گرفته و تکفیر شدند. فقط حلقه به گوشان ولایت فقیه از زبان گزنده و الفاظ زننده رهبر کبیر یوم النکبه ایران مصون ماندند. آقای خمینی را میتوان احیاگر سنت فحاشی و پایه گذار اسلام تکفیری جدید و نظام حکومتی کنونی و کارگزاران آن را تکفیریان جدید و الهام بخش طالبان و داعش نام داد. حالا پیروان راستین “آن امام راحل” به چه رویی میخواهند با سعودیها مذاکره کنند؟

Comments are closed.