در اوج شمار مبتلایان و جانباختگان در ایران، بحث و مناظره در مورد سفر زیارتی به عراق و بازگشایی مدارس ادامه دارد

بحث و جدل در ایران، پیرامون این موضوع که چگونه می توان به بهترین وجه با کورونا مبارزه کرد، پیرامون دو موضوع روز نیز جریان دارد، که یکی سفر زائران ایرانی به عتبات عالیات برای اجرای مراسم اربعین حسینی و دیگری در مورد بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و دیگر نهادهای آموزشی و اجتماعی می باشد.

با آن که دولت و مردم عراق نیز همچنان با کورونا و ابعاد آن دست و پنجه نرم می کنند، ولی وضع در ایران بسیار وخیم تر است و از این رو، دولت عراق ورود زائران ایرانی از طریق زمینی را کاملا ممنوع ساخته است.

در مورد پرواز هوایی نیز، تنها به سی هزار ایرانی اجازه ورود داده شده و آن هم مشروط بر آن است که آخرین تست کورونا را حداکثر سه روز پیش از پرواز انجام داده و مطمئن شده اند که به کورونا مبتلا نیستند.

در آئین های سینه زنی در مراسم عزاداری در نجف و کربلا و همچنین در اماکن مذهبی در ایران، همیشه با حضور هزاران نفر افرادی است که معمولا ماسک به چهره ندارند وفاصله بدنی را رعایت نمی کنند و در واقع، در هم می لولند. چنین وضعی می تواند گرمخانه گسترش ویروس و افزایش مبتلایان شود.

به دستور دولت عراق، افرادی که قصد زیارت دارند، نه تنها باید تست کورونا داده باشند، بلکه نباید به بیماری های زمینه ای نیز مبتلا باشند.

کارشناسان درمانی و ویروس شناسی در ایران، اکیدا به مردم توصیه می کنند که از سفر به عراق در آستانه اربعین حسینی بپرهیزند.

موضوع بحث دیگر در ارتباط با کورونا، مسئله بازگشایی مراکز آموزشی در اول مهرماه است که به زودی فرا می رسد. وزارت آموزش در دولت ابراهیم رئیسی، قاطعانه خواهان این بازگشایی می باشد، ولی کارشناسان هشدار می دهند که چنین اقدامی خطرناک است و عامل دیگری برای شتاب بخشیدن به شمار مبتلایان خواهد بود.

در گذشته تصور می شد که کودکان و نوجوانان به کورونا مبتلا نمی شوند. وبی بررسی های علمی در ماه های اخیر نشان می دهد که نه تنها این افراد نیز احتمال ابتلا دارند، بلکه شماری از آنانی نیز که واکسن نزده اند، فوت کرده اند.

این بحث در اسرائیل نیز این بحث جریان داشته، ولی بازگشایی مدارس با تاکید بر واکسیناسیون همه آموزگاران، دبیران و استادان دانشگاه بوده و علاوه بر این، از خانواده های دانش آموزان نیز خواسته شده که هر روز پیش از فرستادن فرزندان خود به مدرسه، یک تست سریع کورونا از آن ها در خانه خود به عمل آورند. کیت های این تست فوری، در همه داروخانه های کشور در اختیار والدین قرار دارد.

با وجود همه این اقدامات احتیاطی، هنوز در اسرائیل نیز افرادی بر این باورند که باید در کلاس هایی که اکثر دانش آموزان واکسینه نشده اند، تدریس، به صورت مجازی و از راه دور انجام گیرد. این توصیه در ابعاد بزرگی به اجرا گذاشته شده است.