در اورشلیم تائید شد: مقام ارشد مصری، در دیدار محرمانه از اسرائیل با نتانیاهو نیز دیدار کرده است

عباس کمال رئیس سازمان اطلاعات و امنیت مصر که مخفیانه از اسرائیل دیدن کرده است

یک مقام آگاه اسرائیلی که نخواست نامش برده شود فاش ساخت که رئیس سازمان اطلاعات و امنیت مصر عباس کامل، در سفری که هفته پیش به اسرائیل داشت، از جمله با نخست وزیر و رئیس شورای امنیت ملی کشور نیز دیدار و گفتگو کرده است.

عباس کامل در یک سفر محرمانه به اسرائیل آمده بود تا طرحی را که مصر و حماس روی آن توافق کرده اند به اسرائیل عرضه کند و میزان آمادگی این کشور را برای پذیرفتن آن جویا شود.

درباره جزئیات طرح خبر رسمی انتشار نیافته و اصولا دولت اسرائیل هرگونه مذاکره ای را، حتی به صورت غیرمستقیم، با سازمان تروریستی حماس انکار می کند.

در یک گزارش گفته شده بود که حماس موافقت کرده به مدت یک سال آتش بس برقرار کند، به شرط آن که اسرائیل از محدودیت ها بکاهد.

وزیر دفاع اسرائیل اویگدور لیبرمن هفته پیش اعلام کرد که گذرگاه مرزی کِرِم شالوم بازگشایی می شود و همچنین محدودۀ ماهیگیری اهالی غزه در دریای مدیترانه گسترش می یابد/

همچنین سخن از آن است که در غزه یک بندر ساخته شود، ولی پیش از آن که کشتی ها در آن جا لنگر بیاندازند، در بندر دیگری خارج از آن منطقه بار آن دقیقا مورد بازرسی اسرائیل قرار گیرد. هدف از این بازرسی ها آن است که حماس نتواند جنگ افزار وارد غزه کرده و یا مواد و مصالحی دریافت کند که کاربرد تسلیحاتی دارد.

به گفته محافل آگاه، شرط اسرائیل در مورد احداث بندر در غزه آن است که حماس بازمانده پیکرهای دو سرباز جان باخته را به اسرائیل تحویل دهد و دو شهروند اسرائیلی را که در اسارت دارد به این کشور بازگرداند. ولی به گفته محافل مصری، حماس ادعا می کند که این امر دشواری است که حل آن ممکن است سالیان دراز طول بکشد.

این ادعا موجب شگفتی می باشد. ولی آگاهان می گویند که حماس در واقع می خواهد در ازای تامین این خواسته اسرائیل، دولت اورشلیم شمار زیادی از تروریست های زندانی را آزاد سازد و این امری است که دولت اورشلیم آن را قاطعانه رد کرده است.

در اورشلیم، مقامات آگاه فاش ساختند که رئیس سازمان اطلاعات و امنیت مصر، به دعوت رئیس شورای عالی امنیت ملی اسرائیل به این کشور آمد و با نخست وزیر نیز دیدار داشته است.

دولت مصر در تلاش برای بازگرداندن آرامش به غزه، همکاری گسترده ای با اسرائیل دارد و نقش بسیار سازنده ای در این راستا ایفا می کند.

دیدار مقام بلندپایه مصری از تل آویو، حتی اگر به صورت محرمانه برگزار شد، نشان همکاری و همآهنگی گسترده ای بین دو کشور می باشد.

در مورد میزان تسهیلاتی که اسرائیل باید به حماس بدهد، اختلاف نظر شدیدی بین دو گروه حزبی در هیات دولت وجود دارد. در حالی که وزیر دفاع اویگدور لیبرمن خواهان کاهش مشکل انسانی در غزه است، رهبر حزب “هبیت هیهودی” نفتالی بنت می گوید که باید به فشار شدید بر حماس در همه زمینه های ادامه داد تا این سازمان تروریستی فروپاشد.