در اورشلیم: دیدار نخست وزیر اسرائیل با مشاور امنیت ملی ایالات متحده “بسیار مثبت” بود

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، به اسرائیل آمده بود که پیرامون جدول زمانی خروج سربازان آمریکایی از سوریه، با مقامات اورشلیم گفتگو کند

آگاهان سیاسی در اورشلیم دیداری را که شب گذشته بین جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و بنیامین نتانیاهو  در دفتر نخست وزیری اسرائیل انجام گرفت، بسیار سودمند خواندند، ولی از افشای جزئیات مطالبی که مورد بحث و توافق قرار گرفته، خبری منتشر نساختند.

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، به اسرائیل آمده بود که پیرامون جدول زمانی خروج سربازان آمریکایی از سوریه، با مقامات اورشلیم گفتگو کند. وی با همین ماموریت، به ترکیه نیز سفر کرده است.

به گفته محافل آگاه، خروج سربازان آمریکایی از سوریه به طور کامل نخواهد بود، بلکه دولت واشنگتن واحدهایی را در آن کشور باقی می گذارد، تا از یک سو مطمئن شود که امنیت رزمندگان کرد در خطر نیست و همچنین حکومت بشار اسد را از کاربرد سلاح های شیمیایی بترساند.

در گزارشی که امروز (دوشنبه) انتشار یافت آمده است که ارتش آمریکا مقادیر زیادی جنگ افزار و وسایل دفاعی و همچنین خودروهای جنگی و کامیون به سوی نقطه مشترک مرزی عراق و سوریه فرستاده تا کردهایی را که در آنجا فعالیت دارند تقویت کند.

به گفته آگاهان، بیشتر موضوع مورد بحث بولتون با سران ترکیه، پیرامون تامین امنیت رزمندگان کرد می باشد. ایالات متحده می خواهد اطمینان حاصل کند که ارتش ترکیه به کشتار جنگجویان کرد دست نخواهد زد.

دولت آنکارا بیم دارد که چریک های کرد، پس از تجربه اندوزی در شمال سوریه، به نواحی کردنشین شرق ترکیه انتقال یابند و از آن جا علیه ارتش ترکیه به عملیات چریکی دست بزنند.

پرزیدنت ترامپ در روزهای اخیر چند بار گفته است که تصور می کند ترکیه می تواند جای خالی آمریکا را در ادامه مبارزه با داعش بگیرد – و اکنون، بولتون با سفر به آنکارا، می خواهد اطمینان یابد که ترکیه به انتقام جویی علیه کردها دست نخواهد زد.