در ایران، آمار جان باختگان کرونا بیشتر است یا آلودگی هوا؟

خبرگزاری ایسنا درباره ناسالم بودن هوای ایران نوشته است:  بنابر اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، طی دی ماه سال جاری در تهران ۲۴ روز هوای آلوده تنفس کرده‌ایم که از این بین ۱۳ روز ناسالم برای همه گروه‌ها و ۱۱ روز ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است و تنها حدود ۶ روز کیفیت هوا در حد قابل قبول گزارش شده است.

ایسنا به نقل از دکتر داوود عطاران رئیس انجمن متخصصین ریه نوشته است: ذرات آلاینده و انواع مواد سمی مانند دی‌اکسید نیتروژن، دی‌اکسید گوگرد، ذرات معلق ازن و… که در محیط وجود دارند، می‌توانند سبب اسپاسم و تنگی مجاری تنفسی شوند و در کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای تنفسی مانند آسم و برونشیت داشته باشند بیماری تشدید می‌شود.

دکتر عطاران  با اشاره به اینکه آلودگی هوا زمینه بروز عفونت‌های تنفسی را فراهم می‌کند، تاکید کرد: به نظر می‌رسد بهتر است منابع تولید آلاینده‌ها کنترل شود تا اینکه به تعطیلی شهرها فکر کنیم. قطعا آلایندگی موادی همچون مازوت بسیار بیشتر از سایر سوخت‌ها است و کنترل این عامل تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا دارد.

او در ادامه گفت: اگر بی‌توجهی به آن ادامه‌دار شود میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا به مراتب از مرگ و میر ناشی از کرونا بیشتر خواهد شد؛ این در حالی است که مرگ ناشی از آلودگی هوا “مرگ خاموش”» است و مانند مرگ ناشی از کرونا توجهات را به سمت خود جلب نمی‌کند و تنها در فصول خاصی از سال که میزان آلودگی هوا افزایش می‌یابد موقتا به آن توجه می‌شود و مجددا فراموش می‌شود.

ایسنا در ادامه نوشته است:  مسئولان شهری اعلام کرده اند که تنها در تهران سالانه ۴۰۰۰ نفر به دلیل آلودگی هوا می میرند.

پیشتر نیز عباس شاهسونی – رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت،گفته بود که  آلودگی هوا چهارمین علت مرگ در دنیا محسوب می شود و بعد از فشار خون بالا، مصرف دخانیات و سوء تغذیه، آلودگی هوا چهارمین علت مرگ و میر است و دومین علت مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر بعد از مصرف دخانیات قرار دارد. این نشان می دهد که آلودگی هوا اثر زیادی بر افزایش مرگ های زودرس در دنیا دارد.

به گفته شاهسونی، همچنین آلودگی هوا با انتقال بیشتر بیماری کرونا ارتباط دارد و در عین حال منجر به تشدید این بیماری می شود؛ به طوری که آلودگی هوا و ذرات آلاینده هوا تا ۱۵ درصد منجر به افزایش موارد مرگ و میر و ابتلای ناشی از کرونا می شود.

وی در ادامه افزود: ثابت شده است که ویروس کرونا می تواند بر روی ذرات معلق ریز بچسبد و وارد سیستم تنفسی فرد شود و ذرات معلق در هوا می توانند یک نوع مسیر انتقال برای کرونا باشد.