در ایران از کوپنی شدن مایحتاج سخن می رود، سپاه در ونزوئلا نخستین فروشگاه زنجیره ای خود را برپا می کند

در همان هنگام که در حکومت اسلامی ایران دوباره از کوپنی کردن مایحتاج عمومی سخن می گویند، سپاه پاسداران اعلام داشت که توانسته است نخستین فروشگاه زنجیره ای خود  در آمریکای لاتین در کشور بلازده ونزوئلا که به سختی با ایالات متحده خصومت میورزد، برپا ساخت.

سفارت حکومت اسلامی  در ونزوئلا، خبرداد که فروشگاه اتکا، با مساحت ۶۰۰۰ متر مربع و با تنوع ۲۵۰۰ کالای ایرانی  با مدیریت سپاهی عیسی رضایی به هدف به گفته آنان «حمایت از ونزوئلا در دوره تشدید تحریم‌ها» در شهر کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، افتتاح شد.

سفارت حکومت ایران در ونزوئلا در اوایل تیر ماه خبر داده بود که یک کشتی مواد غذایی را برای اولین فروشگاه زنجیره ای سپاه پاسداران  در ونزوئلا حمل خواهد کرد.

معاون وزیر خارجه ونزوئلا در این باره گفته است:  افتتاح فروشگاه سپاه پاسداران  «نشانه شکست سیاست‌های تحریمی آمریکا» است.

به گزارش رسانه های داخلی ایران،  این فروشگاه شعبه‌ای از فروشگاه‌های اتکا وابسته به نیروهای مسلح  حکومت است. که  به سرپرستی پاسدار عیسی رضایی فعالیت می‌کند که خود یک مدیر اجرایی در شرکت‌های متعلق به سپاه پاسداران است.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز پیشتر گزارش داده بود که سپاه پاسداران یک شرکت زنجیره‌ای در ونزوئلا راه‌اندازی کرده است و این شرکت در مظان آن قرار دارد که تحت پوشش تامین و عرضه مواد غذایی، به پولشویی اقدام می‌کند.

یادآور می شود که ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه هر دو کشور ایران و ونزوئلا وضع کرده است و همین امر سبب شده است تا روابط دیپلماتیک، نظامی و تجاری میان آنها افزایش پیدا کند.

در همین رابطه مایکل کوزاک، دستیار دفتر آمریکای لاتین در وزارت خارجه ایالات متحده نیز گفت: «هرگونه حضورحکومت اسلامی  ایران در آمریکای لاتین چیزی نیست که مورد علاقه ما باشد».

او افزود: «افتتاح این فروشگاه اتحاد بین دو دولت منفور را به نمایش می‌گذارد.»

او در ادامه به خبرنگاران گفت: «انتظار ندارم ونزوئلا بتواند منافع بسیاری از ایران به دست آورد. ایران می‌خواهد کالا بفروشد و این در حالی است که ونزوئلا پول زیادی برای خرج کردن ندارد».

ایران پس از ارسال پنج نفتکش حامل سوخت برای ونزوئلا،‌ کشتی‌های حامل مواد غذایی و تجهیزات مقابله به کرونا را برای این کشور ارسال کرد.

ونزوئلا با در اختیار داشتن بزرگترین ذخایر نفتی جهان، در نتیجه سیاست‌های دولت‌های کمونیستی و پوپولیست وخیم‌ترین شرایط اقتصادی را تجربه می‌کند. برخی معتقدند ونزوئلا از جمله کشورهایی در جهان است که بدون اینکه جنگی در آن در گرفته باشد، دچار قحطی شده و میلیون‌ها نفر از آن مهاجرت کرده‌اند.

در شرایط کنونی،   حکومت اسلامی  ایران قصد دارد تا با نشان دادن روابط دوستانه با کشورهایی مانند چین یا ونزوئلا ، افکار عمومی دنیا را قانع کند که به رغم تحریم‌ها و استراتژی فشار حداکثری ایالات متحده ، همچنان برخی از کشورها در جهان حاضر به همکاری با آن هستند.                                                                                                                                                   ونزوئلا در سال‌های اخیر منابع نفتی‌اش را در مقابل دارو و غذا معامله کرده، اما معلوم نیست با شرایطی که دارد چگونه می‌تواند هزینه مواد غذایی، محصولات و تجهیزات پزشکی که از ایران دریافت کرده را پرداخت کند.