در ایران در یک روز ۱۰۴۶۳ تن مبتلا شدند، اما دولت پایتخت را قرنطینه نکرد

وزارت بهداشت اعلام کرد:  از ظهر روز گذشته تا امروز،  (دوشنبه)،  ۴۵۸ تن جان باختند و ۱۰۴۶۳ تن دیگر مبتلا شدند.

سیما لاری گفت : در۲۴ ساعت گذشته تاکنون،  «   ۴۵۸ تن از مبتلایان جان دادند، که حدود ۱ تن از روز قبل بیشتر شده است و آمار جان باختگان این بیماری به ۳۸ هزار و ۷۴۹ تن رسیده است.

او افزود: « در شبانه روز گذشته تاکنون ۱۰۴۶۳  تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود   ۱۲۲۷ تن  از روز قبل بیشتر شده است و در مجموع به ۶۸۲ هزار و ۴۸۶ تن رسیده است».

لاری  گفت:  ۵۵۶۱ تن از بیماران  حالشان بسیار وخیم است. او در ادامه افزود:  بیش از ۳۲ استان کشور در وضعیت قرمز، زرد و نارنجی  قرار دارد.

در ادامه این خبر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی کورونا،  در انتقاد از تصمیم استانداری تهران در ممانعت از تعطیلی تهران گفت:  رئیس‌جمهوری ایران دستور تعطیلی تهران را صادر کرده است و هم‌زمان شورای شهر نیز خواستار تعطیلی دو هفته‌ای پایتخت شده، اما استانداری اعلام کرد تعطیلی تهران منتفی است. عدم تعطیلی تهران”فاجعه” است.

خانم دکتر محرز گفته: “نمی توانم بفهم چرا با تعطیلی تهران مخالفت می کنند. همیشه کشورهایی که در مورد کورونا گوش به حرف مسئولان بهداشت خود نکرده اند، دچار عارضه شده اند که نمونه بزرگ آن آمریکا است.”

این متخصص بیماری های عفونی  افزوده: “وقتی ستاد ملی مقابله با کورونا که رئیس آن رئیس جمهوری و عالی ترین مقام اجرایی کشور است دستور می دهند که تعطیل کنند اما استانداری با تعطیلی موافقت نمی کنند خیلی جای سوال دارد و واقعا نمی دانم علت آن چیست.”

انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به منتفی شدن تعطیلی دو هفته ای تهران گفته است : “پس از بررسی ابعاد تعطیلی تهران تصمیم گرفته شد که فعالیت گروه‌های دو، سه و چهار از ساعت ۱۸ به بعد متوقف شود.”

همزمان  سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کورونا، اعلام موافقت حسن روحانی با تعطیلی پایتخت را شایعه دانست و گفت: «موضوع تعطیلی دو هفته‌ای تهران اصلا در ستاد مطرح نشده و شایعه مخالفت رئیس‌جمهوری با این طرح را تکذیب می‌کنیم».

این در حالی که وی پیشتر، از کاهش ساعت کار مشاغل «غیر ضروری» تا ساعت ۱۸ در تهران، مراکز استان‌ و شهرهای پرجمعیت از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر خبر داده بود.

از سوی دیگر، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس نیز  با تاکید بر لزوم تعطیلی چندهفته‌ای تهران، کاهش ساعات کار مراکز فروش غیرضرور را شبیه به «شوخی» خواند و گفت: «مردم اگر بخواهند خرید کنند قبل از ساعت ۱۸ در این مراکز حضور و تجمع خواهند داشت و عملا اقدام پیشگیرانه در این زمینه انجام نمی‌شود».

بر اساس گزارش‌های رسمی، بیشترین آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا متعلق به تهران است و نیمی از جان‌باختگان کورونا در کشور از تهران هستند.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، طی روزهای گذشته تاکید کرد که آمار مرگ‌ومیر کرونا در پایتخت تا سه هفته آینده کاهش نخواهد داشت.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران هم به‌تازگی گفت که آمار مرگ‌ومیر «حداقل سه برابر آماری» است که وزارت بهداشت اعلام می‌کند.