در ایران زنی که روسری ندارد، شدیدا مجازات می شود، ولی در آلمان روسری در مدارس ممنوع است


در حالیکه که حکومت ایران بانوانی را که روسری نمی پوشند به ۲۴ سال زندان محکوم می کند در آلمان اعلام شد که منع روسری در مدارس ابتدایی آلمان “قانونی است”

به گزارش سازمان مدافع حقوق زنان “تر د فم”، روسری سر کردن دختربچه‌ها در دبستان‌ها و مهدکودک‌‌های ‌آلمان را نقض حقوق کودک و ناقض قانون اساسی این کشور است . اتحادیه معلمان آلمان نیز از این خواست حمایت می‌کند.

مارتین نتزهایم، وکیل متخصص آلمانی در این باره گفت: ممنوعیت روسری توجیه قانونی دارد.و بحث ممنوعیت روسری برای دختربچه‌ها در مدارس و کودکستان‌ها، مغایرتی با حق آزادی مذهب ندارد.

در گزارش این سازمان آمده است که مدافع حقوق زنان است، می‌خواهد بداند که آیا ممنوعیت روسری برای دختربچه‌ها در محیط‌های آموزشی، حق بنیادی آزادی مذهب در آلمان را پایمال می‌کند یا نه.

مارتین نتزهایم گفت : این ممنوعیت تا رسیدن بچه‌ها به سن قانونی، از نظر حقوقی موجه است. روسری یک نشانه آشکار از وابستگی مذهبی است و علامت تفکیک، جدایی و محدودیت.

این وکیل متخصص قانون اساسی، یاد آورشد که مدرسه جایی است برای آموزش آزادی .منع نمادهای مذهبی باید در مورد همه صدق کند و رویکردها در این زمینه باید یکسان باشد.

اتحادیه معلمان آلمان نیز از تلاش سازمان “تر د فم” حمایت کرده است. و گفته است وظیفه آموزش و پرورش این است که جوان‌ها را افرادی روشن و متکی به خود‌ بار بیاورد و در همین راستاست که منع استفاده از روسری تا هنگامی که فرد به سن قانونی نرسیده، معنا و اهمیت می‌یابد.

سیران آتش، وکیل و مسلمان فمینیست ترک‌تبار آلمانی، گفت که روسری برای دختران زیر سن قانونی به گونه‌ای سوء استفاده جنسی از آنها به حساب می‌آید. آتش افزوده که از آزادی ادیان نباید چنین تعبیر شود که هر که هرچه دلش خواست انجام دهد.

خانم زیگرید پتر، معاون اتحادیه پزشکان اطفال و نوجوانان، گفت که دختران زیر سن قانونی که روسری بر سر می‌کنند، با مشکل کمبود “ویتامین دی” روبه‌‌رو هستند، کمتر حرکت بدنی دارند، کمتر ورزش می‌کنند و بسیار کم در برنامه درسی استخر مدارس حاضر می‌شوند.

وی افزود: حقوق کودکان، با تعیین روسری برای آنها زیر پا له می‌شود، زیرا این خود کودکان نیستند که در باره روسری تصمیم می‌گیرند، بلکه آنها تصمیمی را اجرا می‌کنند که والدین‌شان به آنها دیکته می‌کنند.