در ایران  شمار جان باختگان کورونا از ۴۲ هزار تن گذشت

وزارت بهداشت خبر داد:  از ظهر روز گذشته تا امروز(چهارشنبه)، ۴۸۰ تن جان باختند و ۱۳۴۲۱ تن دیگر مبتلا شدند

سیما لاری گفت : در۲۴ ساعت گذشته تاکنون،  «  ۴۸۰ تن از مبتلایان جان دادند، که حدود ۲ تن از روز قبل کمتر شده است و آمار جان باختگان این بیماری  به ۴۲ هزار و ۹۴۱ تن رسیده است.

او افزود: « در شبانه روز گذشته تاکنون  ۱۳۴۲۱ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود  ۶۹ تن  از روز قبل بیشتر شده است و در مجموع به ۸۰۱ هزار و ۸۹۴ تن رسید.

لاری  گفت: حال  ۵۷۱۲ تن از بیماران بسیار وخیم است.

او در ادامه افزود ۳۲ استان کشور در وضعیت قرمز و زرد و نارنجی هستند.

در ادامه این خبر،  پیام طبرسی،‌ رئیس بخش عفونی بیمارستان “مسیح دانشوری” در تهران، با انتقاد از بی‌توجهی به شیوع شدید کورونا در ایران گفت تعطیلی دو هفته‌ای پیش رو به عنوان یک” مسکن” عمل می‌کند.

دکتر طبرسی افزود:‌ «از ابتدای پیک سوم تابه‌امروز آمارها همواره صعودی و رو به بالا بوده است. انتظار ما این بود که آمارها به مرور کاهشی باشد، ولی هنوز این اتفاق رخ نداده و این مساله نشان‌دهنده آن است که چرخه انتقال بیماری بسیار فعال شده است».

قرار است با تصمیم دولت ایران و در پی افزایش انتقادهای کارشناسان و مسئولان حوزه بهداشت، ۱۵۰ شهر و کلانشهر کشور از اول آذرماه به مدت دو هفته به صورت کامل تعطیل شوند و تردد به آن‌ها ممنوع خواهد بود.

طبرسی در ادامه افزود: «فهمیدن وخیم بودن اوضاع کار سختی نیست. این روزها همگی در اطرافیان دور و نزدیک خود اخبار ابتلا،‌ بستری،‌ انتقال به آی‌سی‌یو و مرگ‌ومیر را می‌شنوند».

به گفته او، ابتلای گروهی و خانوادگی «وجه بارز» پیک سوم شیوع کورونا است.

حسن روحانی نیز گفته است که شهرهایی که در آن وضعیت قرمز اعلام شده است تعطیل خواهند شد . این در حالی که شمار زیادی از کارخانه های استان قزوین،  اراک و همچنین البرز با وجود وضعیت قرمز در این استان ها تعطیل نمی باشند .