در ایران نیز شیوه آزمایشی استفاده از پلاسمای بیماران شفا یافته، به آزمایش گذاشته شده است

ایران هم به شیوه آزمایش پلاسما پیوسته قصد دارد از این روش برای درمان بیماران کورونایی در پنج استان بحرانی کشور استفاده کند. مجید عبداللهی، مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی ، از آغاز پلاسما درمانی رد این استان خبر داد و  گفت که درمان کرونا از طریق پلاسمای فرد بهبود یافته در مشهد آغاز شد و مزیتش این است که شهروندان در جلوی چشم ما پر پر نمی‌شوند.

این شیوه ای است که در چند هفته اخیر در چند کشور ازمایش شده ولی در اسرائیل و چند کشور دیگر شیوه تازه تری مورد ازمایش قرار گرفته و ان استفاده از پلاسمای افراد سالم به بیمار است.

همچنین ناصر ریاحی، رییس اتحادیه واردکنندگان دارو و مدیرعامل چند شرکت داروسازی در ایران، از پایان آزمایش پلاسما درمانی روی ۲۰۰ بیمار در تهران خبر داد و گفت که نتایج دقیق تحقیقات در روزهای آینده از سوی  محققان منتشر خواهد شد اما بر اساس تحلیل‌های اولیه ده‌ها بیمار تحت درمان از جمله تعدادی از بیماران بدحال با این روش بهبود پیدا کردند.

با عدم رعایت فاصله اجتماعی در تهران و سایر شهرهای ایران، سازمان نظام پزشکی ایران با انتشار بیانیه‌ای در انتقاد به  دستور روحانی برای برداشتن قرنطینه در کشور که موجب دوباره افراد در جامعه و بازگشت شمارکثیری از کارگران و کارمندان بیکار شده است اعلام کرد:  فاصله گذاری اجتماعی و کنترل اصول بهداشتی رعایت نمی شود و به زودی فاجعه بزرگی در تهران رخ خواهد داد.

در این بیانیه آمده: ” در شهر تهران که هنوز مشمول این مدل نشده این روزها بسیاری از مراکز خرید و میادین میوه و تره‌بار و پارک‌ها، محل تجمع کنترل نشده و بدون ضابطه‌های بهداشتی افراد شده است و نیز این نگرانی به دلیل فاصله زیادی است که چه در مورد آمار اعلامی وزارت بهداشت و چه با توجه به آمار واقعی مبتلایان با حد علمی پذیرش فاصله‌گذاری هوشمند وجود دارد.”

و بنا به گزارشی دیگر، محمدجواد حق‌شناس عضو شورای شهر تهران گفت آمار مرگ ناشی از کرونا در تهران “اصلا با عددهایی که در سطح کلان گفته می‌شود همخوان نیست”وی  خواهان تهیه گزارش جداگانه درباره کرونا در تهران شد تا اگر دولت به فکر نیست و مجموعه‌های کلان‌تر عادی‌سازی می‌کنند،مردم خودشان از هم مراقبت کنند.

و در ارتباط با تخصیص اعتبار به زیرساخت های بهداشت و درمان ایران ، نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: روحانی  باید بخش عمده‌ای از یک میلیارد یورو برداشت شده از صندوق توسعه ملی را به این امر اختصاص دهد.

محمدحسین قربانی افزود: پیشنهاد نمایندگان مجلس این است که حداقل ۶۰ درصد از این مبلغ صرف ارتقای زیرساخت‌های بهداشت و درمان کشور شود.

وی افزوده: اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز به شدت  پیگیر این هستند. و نمی گذارند که این بودجه به جای دیگری برود.

یادآور می شود که  این دومین بار است که پس از ایجاد صندوق توسعه ملی رقم میلیاردی از این صندوق برای موضوعی خاص برداشت می‌شود.