در برابر تهدیدهای رژیم ایران،اسرائیل به طراحی و تولید سامانه ضد موشکی بسیار پیشرفته تری می پردازد

اسرائیل اعلام کرد که طراحی یک سیستم جدید پدافند موشکی را با نام “ختس اربع” (پیکان چهار) آغاز کرده که کاربرد آن شکار موشک های بالستیک و دور پرواز دشمن است. اکنون چند سال است که سیستم پیشین موسوم به “ختس شالوش” (پیکان سه) عملیاتی گردیده و در همه آزمایش ها با موفقیت عمل کرده است.

طراحی پیکان چهار نیز همانند سیستم پیشین با کمک مالی ایالات متحده و همکاری های فنی کارشناسان آن کشور به اجرا گذاشته شده است.

وزیر دفاع، ژنرال بنی گانتس در رابطه با این خبر گفت که اسرائیل به طور پیگیر می کوشد توان دفاعی خود را در برابر تسلیحات دشمن و به ویژه توان اتمی آن بهبود بخشد و نیست دشمنان را خنثی کند.

حکومت اسلامی ایران ادعا کرده است که می تواند روزانه ده ها و شاید صدها موشک به سوی اسرائیل شلیک کند و همزمان به حزب الله لبنان دستور دهد به حملات موشکی گسترده علیه نقاط حساس اسرائیل دست بزند.

در گزارش های پیشین آمده بود که حزب الله چندین واحد موشک نقطه زن از رژیم ایران دریافت کرده که می تواند برخی هدف های حساس اسرائیل را مورد حمله قرار دهد.

ژنرال نیروهای ذخیره بنی گانتس گفت که اسرائیل به موازات تقویت توان پدافند موشکی، نیروهای خود را در زمین و هوا و دریا نیز تقویت می کند تا از بیشترین توان دفاعی برخوردار گردد.

به موازات این سامانه های پدافندی، اسرائیل به طراحی و تولید موشک های تهاجمی نیز ادامه می دهد، ولی جزئیات آن را منتشر نساخته است.

مقامات وزارت دفاع اسرائیل گفتند که قرار است سامانه جدید پیکان چهار، به دستگاه های راداری پیشرفته تر و همچنین به توان بیشتر برای انهدام موشک های دشمن مجهز خواهد بود.

ضد موشکی هایی که پیکان چهار به آن مجهز خواهد شد، قادر است با سرعت بیشتر به موشک دشمن اصابت کرده و آن را پیش از رسیدن به حریم هوایی اسرائیل نابود کند.

اسرائیل دارای سه لایه سیستم ضد موشکی می باشد که پیکان سه برای شکار کردن موشک های دوربرد است. لایه دوم، قلادۀ داود نامیده می شود که موشک های میان برد دشمن را هدف قرار می دهد و سامانه سوم، گنبد آهنین نام دارد که راکتها و موشکهای کوتاه برد را در هوا شکار می کند.

ایالات متحده به این سه سیستم توجه زیاد نشان داده و چند دستگاه آن را خریداری کرده و مورد آزمایش عملی قرار داده است.

با شدت گرفتن تهدیدات نظامی رژیم ایران علیه اسرائیل، دولت اخیر یک بودجه اضافی به مبلغ نه میلیارد دلار برای خرید پیشرفته ترین جنگ افزارها از ایالات متحده اختصاص داده است.