در بودجه سال آینده ایالات متحده، رئیس جمهوری حق دارد بدون مجوز از کنگره، علیه رژیم ایران اعلام جنگ کند

منابع خبری در واشنگتن می گویند که  در لایحه بودجه دفاعی سال مالی آینده ایالات متحده، قید نشده است که اگر رئیس جمهوری بخواهد علیه رژیم ایران به اقدامات جنگی بپردازد، اول باید از کنگره اجازه بگیرد. حذف چنین ماده ای، به رئیس جمهوری امکان می دهد که بر اساس تصمیم شخصی خود، عملیات جنگی را علیه رژیم ایران آغاز کند.

در این گزارش آمده است: کمیته‌های مربوط به امور نیروهای مسلح در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا بر سر لایحه بودجه دفاعی آن کشور به توافق دست یافته‌اند.که گفته شده است این بودجه دربرخی موارد، از جمله مجوز کنگره برای عملیات نظامی احتمالی علیه ایران را در بر نمی‌گیرد.

گفته شده است:  پیش از این قانون‌گذاران دمکرات، که صاحب اکثریت در مجلس نمایندگان آمریکا هستند، تلاش کرده بودند تا حمله یا عملیات نظامی احتمالی علیه ایران را منوط به مجوز کنگره بکنند. در سنا این طرح در چارچوب یک اصلاحیه به لایحه بودجه وزارت دفاع، توسط سناتور تیم کین و تاماودال به رای گذاشته شد. این اصلاحیه نیازمند حمایت ۶۰ نماینده از ۱۰۰ نماینده سنا بود، اما آرای لازم را کسب نکرد.

بودجه مورد توافق دربرگیرنده موانعی که جلوی حمله دولت دونالد ترامپ به ایران بدون مجوز کنگره را می‌گیرد، نیست. در عین حال برخی مسائل دیگر نیز به آن راه نیافته‌اند: از جمله محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های حمایت ایالات متحده از ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن.

نماینده مجلس نمایندگان رو خانا، و سناتور برنی سندرز نیز با انتشار بیانیه مشترکی گفته‌اند: کنگره باید با این بودجه مخالفت کند. و این لایحه هیچ کاری نمی‌کند تا جلوی هزینه‌های نظامی خارج از کنترل را بگیرد، مانع از جنگ غیرقانونی علیه ایران شود… یا به شرم ناشی از کشته‌شدن کودکان یمنی توسط بمب‌های آمریکایی پایان دهد.

پرزیدنت ترامپ،پیشتر گفته بود برای حمله احتمالی به ایران نیازی به مصوبه کنگره ندارد. وآنچه که ما انجام می‌دهیم حرکت شانه به شانه با کنگره است… و به نظرم آنها قدردان این مسأله هستند. من مایلم با آنها همراه باشم ولی از نظر قانونی اجباری به این کار ندارم.

در ادامه این گزارش امده است  اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، احتمالا مجلس نمایندگان در روز چهارشنبه به این بودجه عظیم رای خواهد داد و اندکی بعد نیز در سنا به رای گذاشته خواهد شد.

گفته شده است : رقم کل بودجه دفاعی آمریکا ۷۳۸ میلیارد دلار است و تصویب آن باید تا پیش از پایان سال جاری میلادی، یعنی سه هفته دیگر، به فرجام برسد.

کمیته‌های دو مجلس کنگره آمریکا، که اکثریت در یکی با دمکرات‌هاست و در دیگری با جمهوری‌خواهان، ماه‌ها بر سر جزئیات این بودجه مشغول گفت‌وگو و مذاکره بودند.

افشاگری مقام رسمی رژیم: «مبلغ کل سرمایه ای ایرانیان به خارج منتقل کرده اند، ۱۵ برابر بودجه ۹۹ است»

یک مقام رسمی حکومت ایران از واقعیت دردناکی سخن می گوید و آن این که سرمایه ای که ایرانیان ناچار شده اند به علت سرکوبگری های رژیم و یا دزدی مقامات فراری آن به خارج از کشور منتقل سازند، پانزده برابر مبلغی است که به عنوان بودجه سال مالی آینده ایران، به مجلس فرستاده شده است.

صادق‌حسین جابری ‌انصاری، معاون وزارت خارجه ایران در امور مجلس و ایرانیان، که این آمار را عرضه کرد، همچنین گفت که شمار ایرانیان خارج از کشور را حدود چهار میلیون نفر نامیده و گفته است، سرمایه این تعداد به طور تخمینی و اجمالی  بین یک‌ونیم تا دوهزار میلیارد دلار است.

به گزارش “اقتصاد ۲۴”، با در نظر گرفتن این که سقف بودجه کل سال آینده ۱۸۶۶ هزار میلیارد تومان است، اگر دلار را برابر ۱۳هزار تومان در نظر بگیریم و عدد دوهزار میلیارد دلار را در آن ضرب کنیم نتیجه گرفته می‌شود که سرمایه ایرانیان خارج از کشور ۱۵برابر بودجه سال ۹۹ ایران است که با آن می‌توان ۱۸ برابر آمار بیکاران در ایران شغل ایجاد کرد.

جابری انصاری با اشاره به رقم تخمینی سرمایه ایرانیان خارج از کشور ادامه می‌دهد: «اگر میزان بودجه بدون در نظر گرفتن تورم همین اندازه باشد تا ۱۵ سال دیگر می‌توان با آن بدون کمک نفت و مالیات کشور را اداره کرد.»

او به چرایی خروج ایرانیان از کشور می‌پردازد و با این سئوال که “تا چه حد فضا را برای بازگشت ایرانیان با هر اندیشه و تفکری فراهم کرده‌ایم؟” مسئولان را به “انعطاف بیش‌تر” فرا می‌خواند تا هم سرمایه‌های اقتصادی و هم سرمایه‌های معنوی بازگشته و بستر توسعه کشور فراهم بیاید.

یک دیدگاه

  1. این تنها یک اهرم فشار برای ترساندن جمهوری اسلامی است . ترامپ با ایران وارد جنگ نمیشود . ممکن است به صورت نیابتی با ایران وارد جنگ شود و به وسیله یک کشور دیگر مانند عربستان به ایران حمله کند اما هرگز امکان حمله نظامی خود ایالات متحده به ایران غیر ممکن است .

Comments are closed.