در تلاش برای کاهش موارد ابتلاء ، از بعدازظهر امروز در سراسر اسرائیل قرنطینه سه هفته ای اعلام می شود

ورودی تل آویو بزرگترین شهر اسرائیل که از ساعت دو بعدارظهر رفت و آمد خودروها در آن تقریبا متوقف می شود

در همان حال که مردم اسرائیل خود را برای برگزاری آیین های نوروز یهودیان (رُش هَشانا) آماده می سازند، از ساعت دو بعدازظهر امروز (آدینه) مقررات قرنطینه به اجرا گذاشته می شود که احتمالا ممکن است تا سه هفته دیگر ادامه یابد. در این مدت رفت و آمدها بسیار محدود می گردد و از مردم خواسته می شود که در خانه خود بمانند و تا آن جا که ممکن است از تماس با دیگران دوری جویند.

شمار مبتلایان روزانه به کورونا در اسرائیل، اکنون فوق العاده بالاست و به روزانه حدود چهار هزار نفر می رسد. البته این رقم در روز گذشته (پنجشنبه) حدود پانصد تن پایین آمد، ولی بسیاری از شهرها و آبادی های اسرائیل در حالت قرمز قرار دارد.

نوروز یهودیان امشب آغاز می شود و ده روز پس از آن روزۀ بزرگ یوم کیپور فرا می رسد و بلافاصله پس از آن، عید سوکوت (عید سایبان ها) آغاز می شود که یک هفته ادامه خواهد داشت.

در دوران پیش از کورونا، در ایام این عیدها و مراسم، که مجموعا سه هفته ادامه خواهد داشت، اهالی اسرائیل به دید و بازدید می رفتند و یا راه سفر در پیش می گرفتند. ولی با برقراری قرنطینه، همه این فعالیت ها متوقف می شود تا مردم با هم در تماس نباشند و کورونا شیوع کمتری یابد.

شش هزار پلیس و یک هزار سرباز آمد و شد در خیابان ها و جاده ها را کنترل خواهند کرد

به موجب این مقررات، شهروندان اسرائیلی حق نخواهند داشت از فاصله یک کیلومتری از خانه خود فراتر بروند. این مسیر نیز در واقع برای راهپیمایی بهداشتی و ورزشی تعیین شده است.

ولی خروج از خانه به هدف تهیه آذوقه اشکالی نخواهد داشت و همچنین کارگران ضروری می توانند به سر کار بروند.

حداکثر کسانی که می توانند در کنیسا یا نیایشگاه یهودیان حاضر شوند نباید از بیست تن فراتر رود و آن ها هم باید فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

کارشناسان وزارت بهداشت و پروفسور گمزو که ریاست ستاد کورونا را به عهده دارد امیدوارند که این شیوه برای کاهش موارد ابتلا موثر باشد. ولی پروفسور گمزو که زاده شهر شیراز است و از احترام بسیار در جامعه اسرائیلی برخوردار است، مطمئن نیست که سه هفته قرنطینه بتواند زنجیره ابتلاء را کاملا متوقف کند. او می گوید که حتی اگر موارد ابتلای روزانه به دو هزار نفر کاهش یابد، یعنی تقریبا نصف شود، او خرسند خواهد بود.

ابراز نگرانی می شود که مردم نتوانند این محدودیت های سه هفته ای را تحمل کنند. ولی مقامات، همه شش هزار نفر افراد پلیس اسرائیل را همراه با یک هزار نفر سرباز بسیج کرده اند که بر اجرای مقررات نظارت داشته باشند.

مورد دیگری که رسانه های اسرائیلی به  تفصیل به آن پرداختند، قرنطینه کردن نخست وزیر و اعضای گروه همراه او در سفر به واشنگتن بود که اعلام شد شماری از کارمندان کاخ سفید و روزنامه نگاران مراسم امضای پیمان های دوستی بین اسرائیل با امارات و بحرین، به کورونا مبتلا شده اند. دفتر نخست وزیری اعلام کرد که معاینات در مورد نتانیاهو منفی بوده و او به کار ادامه می دهد، ولی گروه همراهش باید چند روز در قرنطینه باشند.