در تلاش دیگری برای تامین درآمد برای دولت، یک مقام دولتی پیشنهاد کرد “سهام عدالت” نیز در بورس گذاشته شود

رئیس سازمان خصوصی سازی حکومت گفت: اگر رهبر رژیم اجازه دهد سهام عدالت آزاد خواهد شد و پس از آزادی  ارزش سهام عدالت را  ۸ برابر خواهیم کرد. فعالان سیاسی در این باره می گویند:  در شرایط اقتصاد تورمی ایران و در شرایط عقب ماندگی پرداخت حقوق ها،‌دادن این سهام فقط یک دام است؛‌یعنی خلاص کردن سرمایه داران و کارفرمایان از پرداخت حقوق های عقب مانده و اجرای وظایف مشخص در روابط کارفرما و کارگر است

علیرضا صالح، افزود:  باید اضافه کنم که مبنای زمانی برای تعیین ارزش هر سهم، روزی است که نامه از سوی رهبری نهایی شود؛ بنابراین نمی‌توان عددی قطعی گفت اما در حال حاضر ارزش فعلی به بیش از ۸ برابر رسیده است.

سهام عدالت نوعی یارانه است که در دولت محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۵ ابداع شد. براساس این طرح،ترکیبی از سهام ۶۰شرکت دولتی با هدف کاهش فقر به قشرهای کم درآمدتر فروخته می شد.

داوود رضوی،‌فعال سندیکایی در تهران،‌ پیشتر در این باره گفته بود: «متاسفانه ما هیچ چیزی در این زمینه به عنوان کارگر ندیده ایم،‌یعنی کارگران هیچ بهره ای از آن نبرده اند. فقط در سال ۸۸ که زمان انتخابات بود، به گفته وزیر اقتصاد،‌به حدود ۸۰ هزار تن پرداخت شده است».

خبرگزاری مهر،‌ نیز پیشتر نوشته بود : کارگران به عنوان یکی از مستعدترین گروه ها به لحاظ سطح درآمد تا به امروز، از دریافت برگه های سهام عدالت بی نصیب مانده اند.

بهروز فراهانی، یکی از فعالان کارگری در پاریس نیز در این باره گفته است:«  حکومت با واگذاری سهام عدالت می خواهد به کارگران بگویند حالا که شما حقوق نگرفته اید،‌به جایش سهام می دهیم و حالا که نمی توانیم حقوق تان را پرداخت کنیم،‌به جای آن سهام عدالت پرداخت می کنیم».

آگاهان امور در این باره نوشته اند :  در طی این چند سال اخیر که  از تصویب و اجرای طرح واگذاری سهام عدالت می گذرد،‌ گزارش ها و اخباری در خبرگزاری های رسمی و نیز سایت های کارگری حکومت منتشر شده است،‌مبنی بر اینکه در برخی موارد سهام کارخانه های رو به تعطیل و زیان ده به مشمولان این طرح داده شده است.

فراهانی گفت: «پرداخت به موقع حقوق،‌یکی از ارکان مناسبات بین کار و سرمایه و به عبارتی بین کارگر و کارفرما به شمار می رود و این موضوع به طور مداوم در ایران نقض می شود و به همین خاطر است که آنها به جای پرداخت حقوق، سهام عدالت را پرداخت می کنند».

وزیر امور اقتصادی و دارایی در مجلس نیز پیشتر اعلام کرده بود  که ‌ممکن است ۲۰ هزار مدیر نهادهای دولتی و نظامی  هم سهام عدالت دریافت کرده باشند.پس سهام عدالت مختص کارگران نیست

یک دیدگاه

  1. آقا اینجا جمهوری اسلامی ایرانه اگه ملت ایران با سیاست های نظام مشکل داره باید همون همون اول بهش رای نمی‌داد…. هرکی خربزه میخوره پای لرزشم باید بشینه

Comments are closed.