در تهران تایید شد: پنج تن به اتهام فعالیت نظامی غیرقانونی برای ایران، در کشورهای دیگر زندانی هستند

معاون وزیر دفاع رژیم ایران اعلام داشت که پنج نفر از شهروندان ایرانی، به اتهام دست زدن به فعالیت های غیرقانونی نظامی در کشورهای دیگر، محاکمه و محکوم گردیده اند و در زندان به سر می برند. رژیم ایران از دیرباز برای نجات این افراد و بازگرداندن آن ها به ایران تلاش می کند.

او در این مورد گفت: در حال حاضر حدود پنج نفر به اتهام فعالیت‌های نظامی و دفاعی و بهانه‌های بیهوده اسیر و بازداشت شدند».

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در این باره گفته که: «ما در حوزه دفاع بیش از ۳۰ مورد داشتیم که به دلیل رفتار خصمانه آمریکایی‌ها گرفتار شده بودند».

حکومت ایران مدت های مدیدی است که تلاش می کند آنها را آزاد کند و بهمین دلیل تعدادی از شهروندان آمریکایی و دو تابعیتی را به گروگان گرفته اند. سخنگوی وزارت خارجه بارها اعلام کرده که ایران حاضر به مبادله می باشد ولی ایالات متحده این ادم ربایی را نکوهش کرده و اعلام داشته که پیشنهاد رژیم ایران را رد می کند.

نقوی حسینی  به نقل از معاون وزیر دفاع حکومت اسلامی می‌گوید بیش از ۳۰ نفر که در امور نظامی فعالیت داشته‌اند “گرفتار شده بودند” اما در حال حاضر “حدود پنج نفر به اتهام فعالیت‌های نظامی” در خارج از کشور زندانی هستند.

این نقل قول روشن نمی‌کند که این افراد در کدام کشورها بازداشت شده، اتهام دقیق آنها چه بوده و چه تعداد از آنها آزاد شده‌اند. روشن نیست این “پنج نفر” جزو همان ۳۰ نفر هستند یا آماری جداست.

معاون وزیر دفاع حکومت پیشتر گفته بود که وزارت امور خارجه در این زمینه نهایت تلاش و همکاری را دارد.

رژیم ایران سال گذشته اعلام کرده بود که  فهرستی را برای مبادله زندانی به دولت آمریکا ارائه کرده است؛ پیشنهاد مبادله زندانی پس از آن نیز چندین بار از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی مطرح شد و در تازه‌ترین مورد، روز دوشنبه سخنگوی وزارت خارجه گفت این پیشنهاد همچنان روی میز است.