در تهران تایید شد: پژوهشگر استرالیایی که در اوین در سلول انفرادی است سه بار قصد خودکشی داشت

منابع  خبری در تهران گزارشی را مورد تایید قرار داده اند که در آن آمده است یک زندانی استرالیایی – بریتانیایی که به اتهام جاسوسی در ایران زندانی است، دست به خودکشی زده است. این فرد کایلی مور گیلبرت، نام دارد و پژوهشگری است که در اوین زندانی شده اند. منابع خبری گفتند: گیلبرت، پس از ماه‌ها بازداشت در سلول‌ انفرادی، در بند امنیتی زندان اوین، تاکنون “سه بار دست به خودکشی” زده است.

رضا خندان، همسر وکیل زندانی نسرین ستوده، در توئیتی در این باره نوشته «از زندان اوین خبر رسیده که کایلی مور گیلبرت شهروند استرالیایی که در بازداشتگاه امنیتی زندان اوین به سر می برد، تاکنون سه بار دست به خودکشی زده است».

کایلی مور گیلبرت، استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه ملبورن استرالیاست که در پاییز سال ۱۳۹۷ در ایران بازداشت شد. او که تابعیت دوگانه استرالیایی بریتانیایی دارد، از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

کایلی مور گیلبرت و فریبا عادل‌خواه شهروند پژوهشگر ایرانی‌فرانسوی زندانی در ایران، پیشتر نیز  با نوشتن نامه‌ای ضمن اشاره به شکنجه‌های روانی و محرومیت از حقوق قانونی خود تاکید کردند که صرفا به دلیل “فعالیت‌های آکادمیک” در ایران زندانی شده‌اند و در اعتراض به وضعیت آن برای مدتی دست به اعتصاب غذا زده بودند.

رضا خندان نوشته که «نگهداری طولانی کایلی مور گیلبرت در بازداشتگاه امنیتی و در شرایط انفرادی به قدری غیرقابل تحمل شده که او بارها دست به خودکشی زده است و این در حالی است که از آزادی یا انتقال او به بند عمومی جلوگیری می‌شود».