در تهران تایید شد که کانال آمریکایی – سوییسی، برای رساندن دارو و مواد غذایی به ایران، راه اندازی می شود

یک مقام مسئول در اتاق بازرگانی تهران از احتمال راه اندازی کانال تجاری آمریکا-سوییس برای تامین دارو و مواد غذایی مورد نیاز مردم ایران در آینده نزدیک، خبر داد.

خانم مستوفی که یکی از مسؤولان اجرای این برنامه است، توضیح داد که گرچه ایالات متحده صادرات دارو و مواد غذایی به ایران را مشمول تحریم نکرده بود، ولی بانک های جهانی، به علت مشکلات انتقال پول که از تحریم های مالی آمریکایی ناشی می شود، از داد و ستد با حکومت ایران خودداری می کردند.

او گفت: «هیچ بانکی زیر بار مبادله مالی نمی‌رفت»، اما  اینک سوییس، آمریکا و اوفک، برای راه‌اندازی این کانال به توافق رسیده‌اند.

علی‌رضا کلاهی یک عضو دیگر اتاق بازرگانی تهران نیز  اعلام کرده بود، چند شرکت دارویی آمریکایی توانسته‌اند مجوزهای لازم برای صادرات دارو و غذا به ایران را از دولت ایالات متحده بگیرند. و  وزارت دارایی آمریکا نیز با مبادلات مالی این شرکت‌ها با “دو بانک ایرانی” موافقت کرده است.

فریال مستوفی افزود:  کانال تجاری ایران ـ سوییس «مانند اینستکس نیست که با بدقولی اروپایی‌ها ملغی شود زیرا از زمان رئیس جمهوری سابق آمریکا وجود داشته و ساختار آن فراهم است».

مقام‌های جمهوری اسلامی همواره آمریکا را متهم می‌کنند که با اعمال تحریم‌ها مانعی جدی در برابر واردات دارو و غذا به ایران به وجود آورده‌اند. در مقابل اما دولت آمریکا بارها اعلام کرده که دارو و اقلام بشردوستانه را از تحریم‌های خود علیه ایران مستثنی کرده است.

اوفک دفتر کنترل دارایی‌های خزانه‌داری خارجی  که به خواست امریکا با همکاری دولت سوییس انجام خواهد شد .

یک دیدگاه

  1. اخوندها کمک هایی را که به سیل زدگان در اوایل سال از خارج فرستاده شده بود میدزدیدند و بعد به خود سیل زده ها میفروختند. پس شکی نیست که اگر دارو و غذایی هم وارد شود به فیمت گران خواهد بود و اخوندها بک راهی برای دزدی از انها هم پیدا خواهندکرد.

    یادمان نرود که اخوندها دو میلیارد دلار از بودجه پزشکی را در سال ۹۸ از خزانه کشور دزدیدند و همین سه با چهار ماه پیش هم ۱۶۰ تن دارو را از ایران به عراق فرستاده بودند!

    واژه اخوند یعنی دزد، دروغگو، جلاد و بی وطن!

Comments are closed.