در تهران و چند شهر کردنشین در غرب ایران، تظاهراتی علیه ترکیه و به حمایت از کردها برگزار گردید

با آن که رژیم اسلامی ایران، خود کردهای کشور را به شدت سرکوب می کند، به گروه هایی از مردم ایران، در تهران و چند شهر دیگر امکان داد با برگزاری گردهمآیی های، خشم خود را نسبت به تهاجم ارتش ترکیه علیه کردهای شمال سوریه بیان کنند. رژیم ایران پشنهاد کرده که حاضر است بین ترکیه با کردها و دولت سوریه میانجیگیری کند. این پیشنهاد را محمد جواد ظریف در یک مصاحبه تلویزیونی مطرح ساخت. ولی بعید می نماید که هیچ یک از طرفین، این پیشنهاد را جدی بگیرد.

حکومت ایران و دولت ترکیه دو سیاست کاملا متفاوت و حتی متضاد در قبال آینده سوریه در پیش گرفته اند. در حالی که رژیم ایران می کوشد به هر قیمت شده دولت علویِ کنونی و خاندان اسد را در قدرت نگاه دارد، ترکیه خواهان برافتادن این حکومت است که دست نشانده رژیم ایران به نظر می آید.

تظاهرات علیه یورش ارتش ترکیه به نواحی کردنشین شمال سوریه، در تهران در برابر سفارت ترکیه برگزار شد و برخی از تظاهرکنندگان به آتش زدن پرچم ترکیه پرداختند. نیروهای انتظامی در این تظاهرات دخالتی نکردند. بیشترین شعارها، علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شنیده می شد.

برخی تظاهر کنندگان تهران، روی دیوار سفارت ترکیه به شعار نویسی پرداختند که سخنگوی وزارت خارجه ایران، این رفتار را نکوهش کرد، ولی درباره خود تظاهرات سخنی نگفت.

در چند شهر استان کردنشین غرب ایران نیز تظاهرات همبستگی با کردهای سوریه برگزار گردید که در آن جا نیز نیروهای انتظامی رژیم دخالتی نکردند.

این تظاهرات در شهرهای مریوان، بانه، پیرانشهر و چند شهر دیگر برگزار گردید که در جریان آن نیز نیروهای انتظامی دخالتی نکردند، ولی در مریوان شماری از شرکت کنندگان در تظاهرات، پس از پایان آن بازداشت شدند.

2 دیدگاه‌

  1. پدر بزرگ کوروش بزرگ بک کرد بود بعنی از قبیله مادهای ایران باستانی.

    البته نا گفته نماند که از حقوق بشری پشتیبانی کردن بک وظیفه جهانی است.

  2. ما باید همیشه پشتیبانی و همبستگی خود را برای حفظ حق قانونی و بشری تمامی هموطنانمان نشان بدهیم.

    درود چند صد باره به شیران دلیر ایران اریایی.

Comments are closed.