در تهران گفته شد، کسی که متهم به دزدیدن مقادیر کلانی ارز بوده، به خارج از کشور گریخته است

سالار آقاخان که متهم به دزدیدن مقادیر کلانی پول می باشد

منابع خبری در تهران می گویند که متهم ردیف اول پرونده بانک مرکزی  و ارزی ایران سالار آقاخان که متهم به دزدیدن مقادیر کلانی پول بوده، توانسته اند با کمک عناصری که هنوز شناخته نشده اند،  به خارج از کشور فرار کند. پیشتر، یک روزنامه نگار اصولگرا گفته بود که پرونده سالار آقاخان، شائبه های سیاسی دارد و از قوه قضائیه خواسته شده است که در بررسی آن عجله ای به خرج ندهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سالار آقاخان، متهم ردیف اول پرونده بانک مرکزی ایران و پرونده ارزی که کیفرخواستش به همراه پرونده عراقچی و سیف به دادگاه رفته، فراری است.

در این گزارش امده است که آقاخان به  اتهام مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی ایران از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و دو پرداخت رشوه به میزان ۱۱۸ هزار دلار متواری است .

پرونده فساد اقتصادی بانک مرکزی، شامل ۹ نفر از اخلالگران ارزی است که متهمان آن،؛ سالار آقاخانی، احمد عراقچی، معاون پیشین ارزی بانک مرکزی و برادرزاده عباس عراقچی معاون وزارت خارجه حکومت ایران، رسول سجاد، احسان معافی، میثم خدایی کلاکی، علی آروند، فرشاد حیدری، میلاد گودرزی و منصور دانش پور هستند.

سالار آقاخان ۲۰ اسفند سال ۹۷، در زمان برخورد با دلالان بازار ارز، توسط پلیس آگاهی شناسایی و دستگیر می‌شود.

بر اساس گزارش رسانه های ایران، نخستین جلسه محاکمه ۹ تن از متهمان پرونده اخلال ارزی شامل معاون ارزی بانک مرکزی، صرافان و دلالان مرتبط با این بانک، یکشنبه هفته گذشته ۱۳ مرداد در شعبه دوم «دادگاه ویژه مفسدان اقتصادی» برگزار شد.

محمد مهاجری، روزنامه نگار اصولگرا،  در یادداشتی درباره پرونده متهمان ارزی نوشته است که  حلقه مفقوده بزرگ این پرونده، متهم ردیف اول آن (سالار آقاخانی) است که ۲ سال پیش  بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شد. هم اکنون متواری و ظاهرا ساکن خارج از کشور است!»

وی نوشته است : «جالب‌تر اینکه سه همدست وی که در بازار، اقدام به فروش یا به قول دادگاه، قاچاق دلار می‌کرده اند متواری و ظاهرا در خارج از کشورند! به این ترتیب پرونده‌ای که ۱۰ متهم دارد، متهم ردیف اول و سه همدستش که طبق پرونده، مجرمان اصلی قاچاق اند در دادگاه حضور ندارند.»

مهاجری نوشته  که این پرونده شائبه های سیاسی دارد و از قوه قضائیه خواسته شده است که در بررسی آن عجله نکند.

با این حال، تاکنون نه تنها ادعای مهاجری تکذیب نشده بلکه امروز خبرگزاری تسنیم فرار آقاخان را تایید کرد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه‌قضائیه سال گذشته گفت بود:  ناجا در تحقیقات خود دید که یک تیم از عوامل اصلی به صورت غیرمجاز و عمده ارز را خرید و فروش می‌کنند و نهایتاً به اسم سالار آقاخان رسید که این فرد را دستگیر کردند.

یک دیدگاه

  1. ساده اندیشی میباشد اگر تصور کنیم بدون اجازه رهبری میدزدند و بدون اجازه او فرار میکنند چون در دادگاه ممکن است او چیزهائی بگوید که برای رهبری خوشایند نباشد

Comments are closed.