در حالی که تظاهرات در لبنان ادامه دارد، آلمان بالاخره حزب الله را سازمان تروریستی نامید

در همان حال که حزب الله در لبنان با ادامه تظاهراتی در شهرهای مختلف آن کشور روبرو می باشد که در آن ها شعارهایی نیز علیه این سازمان شنیده می شود، دولت آلمان بالاخره تصمیم گرفت حزب الله را یک سازمان تروریستی اعلام کند و هرگونه فعالیت آن در خاک آلمان را ممنوع سازد.

دولت آلمان سال های متمادی از این اقدام خودداری می ورزید تا مبادا به ادامه داد و ستد با رژیم ایران آسیبی وارد شود. ولی اکنون که رژیم ایران با بحران شدید اقتصادی روبرو می باشد و قدرت خرید خود را به مقدار زیاد از دست داده، دولت آلمان نیز به توصیه و فشار ایالات متحده گردن نهاده و حزب الله را به طور کامل، یک سازمان تروریستی اعلام می کند که ضربه تازه ای بر حکومت ایران است.

به دنبال این تصمیم، پلیس آلمان بامداد امروز (پنجشنبه) در چند شهر آن کشور بر شماری از مساجدی که تحت تسلط حزب الله بود مسلط شد و آن ها را در اختیار گرفت. حزب الله لبنان می کوشید از طریق اداره کردن این مساجد و تامین هزینه آن ها، به بسیج افراد برای انجام عملیات تروریستی در داخل آلمان و یا خارج از آن جا بپردازد و همچنین به گردآوری پول برای انتقال آن به لبنان دست بزند.

منابع اطلاعاتی آلمان ارزیابی می کنند که بیش از یک هزار تن از شیعیان ساکن آلمان در شبکه های حزب الله فعالیت دارند. همچنین گفته می شود که حدود سی مسجد و مرکز فرهنگی اسلامی توسط عوامل وابسته به حزب الله اداره می شود.

در داخل لبنان، امروز نیز تظاهرات در بیروت، طرابلس، صیدا و چند شهر دیگر ادامه داشت. گرچه این تظاهرات به علت گران شدن مایحتاج زندگی و همچنین فساد و بی کفایتی افراد حکومتی آغاز گردیده، ولی بسیاری از مردم لبنان، یکی از علل عمده آن را فعالیت های تروریستی و فتنه گرانه حزب الله لبنان علیه اسرائیل و کشورهای دیگر می دانند که به دنبال آن، حزب الله توسط ایالات متحده و چند کشور دیگر یک سازمان تروریستی اعلام شده و مبادلات بانکی با چند موسسه پولی وابسته به حزب الله در لبنان ممنوع شده است.

بسیاری از مسلمانان اهل تسنن در لبنان و مسیحیان مارونی در آن کشور، حزب الله را مزدور حکومت شیعه ایران دانسته و می گویند فتنه گری های آن موجب بحران مالی و اقتصادی کشور آنان شده است

با این همه، برخی تحلیلگران احتمال می دهند که علیرغم این ابراز ناخرسندی ها، حزب الله موفق گردد بر حکومت در لبنان مسلط شود و به سرکوب مردمان بپردازد.

حکومت اسلامی ایران، دولت عربستان سعودی را متهم می کند که موجب تشویق مردم لبنان برای انجام اعتراض ها شده است.

یک دیدگاه

  1. امیدوارم قوم یهود به حقشان برسند ، حال که دو نابغه ، نخست وزیری ایسرائل را با هم به عهده گرفتند … خیلی خوشحالم که ظلم را ریشه کن و به امید خدا بزودی تمام خاک ایسرائل را از شیاطین پس میگیرند .

Comments are closed.