در حالی که تظاهرات و ناآرامی در لبنان ادامه دارد، امانوئل مکرون می گوید: باید حزب الله تربیت شود تا لبنان به آرامش برسد

امانوئل مکرون،  رئیس جمهور فرانسه در دومین سفر خود از لبنان در دیدار به  سیاستمداران لبنان هشدار داد که تا ماه اکتبر فرصت دارند تا اصلاحات را آغاز کنند، در غیر این صورت کمک مالی متوقف خواهد شد و حتی ممکن است، تحریم‌هایی نیز اعمال شود.

مکرون در گفته هایش توضیح بیشتری نداد اما به گفته آگاهان منظور او حزب الله  است که علت اصلی آشوب ها در این کشور است .

امانوئل مکرون در ادامه افزود:  رهبران لبنان بر سر تشکیل دولت تکنوکرات طی دو هفته آینده توافق کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز گفت:  لبنان هم اکنون با شدید ترین بحران سیاسی و اقتصادی خود مواجه است و پیشتر وزیر خارجه فرانسه هشدار داده بود که این کشور در آستانه فروپاشی است.

امانوئل مکرون در ادامه  بر ضرورت اصلاحات مالی و پایان دادن به فساد و ناکارآمدی در لبنان تاکید کرد و گفت که «چک سفید امضا» به مقام های لبنان نداده است.

رئیس جمهوری فرانسه به مقامات لبنان هشدار داد:   در صورت ناکامی طبقه سیاسی ( در انجام اصلاحات) ، ما به لبنان کمک نخواهیم کرد.

امانوئل مکرون تصریح کرد که در صورت اثبات فساد طبقه سیاسی حاکم، چنین افرادی به شدت مورد تحریم قرار خواهند گرفت، اما فعلا تا ماه اکتبر مسئله تحریم در دستور کار نیست.

همزمان با سفر مکرون به لبنان، مرکز بیروت شب گذشته( سه شنبه) شاهد تظاهرات اعتراضات گسترده ای  بود. گزارش ها حاکی است معترضان و نیروهای امنیتی در اطراف پارلمان لبنان درگیر شدند.

گفته شده است که معترضان لبنانی در اعتراضات خود علیه گروه حزب‌الله که تحت حمایت حکومت اسلامی است شعار می‌دادند و خواستار عدم نفوذ حکومت ایران در این کشور شدند.

یادآور می شود که لبنان پیش از انفجار مهیب بیروت، به دلیل بحران مالی عمیق، کاهش ارزش پول، فلج شدن نظام بانکی و گرانی سرسام آور کالاها با مشکلات شدیدی روبرو بود. مذاکرات با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام به دلیل اختلاف نظر بین دولت، بانک‌ها و سیاستمداران به بن بست رسیده است

امانوئل مکرون در ارتباط با مشکلات مالی لبنان گفته است: امروز همه چیز مسدود شده است ما باید واقعیت درباره ارقام را بدانیم، تا بتوان اقدام قضایی کرد. لبنان دیگر قادر نیست به لحاظ مالی خود را تامین کند. بانک مرکزی و سیستم بانکی لبنان در بحران است و می بایست بازرسی شود.

انفجار در بندر بیروت دست‌کم ۱۹۰ کشته برجای گذاشته و شمار زیادی را مجروح کرد و هم چنین  بخشی از کل پایتخت را ویران کرده‌است.

قبل از وقوع این فاجعه که بر اساس  ارزیابی مقامات دولتی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار خسارت به جا گذاشته٬ لبنان با یک بحران مالی شدید و تورم افسار گسیخته روبرو بود. منتقدان این بحران عمیق را نتیجه چند دهه فساد و سوء مدیریت نخبگان سیاسی می دانند که تا کنون حاضر نشده اند اصلاحات لازم را اجرا کرده و یا از قدرت کناره گیری کنند.

کشورهای غربی نیز اعلام کرده اند که  در ازای کمک مالی به لبنان خواستار اجرای اصلاحات هستند و پس از انفجار ماه گذشته برخی از کشورها به جای کمک به حکومت کمک‌های مالی و بشردوستانه خود را مستقیما برای نهادهای مدنی و مردم لبنان فرستاده اند.