در حالی که ملت ایران در تنگنای شدید اقتصادی هستند سفیر پیشین ایران در سوریه خبر از بازسازی سوریه با پول ملت ایران می دهد

حسین شیخ الاسلام سفیر سابق تهران در دمشق

حسین شیخ الاسلام سفیر سابق تهران در دمشق در گفتگو با سایت حکومتی ایرنا خبر داد که ایران طرح گسترده ای برای بازسازی سوریه دارد.

وی در این باره گفت: ایران در خط مقدم بازسازی سوریه است و ایران مهمترین کشوری است که در بازسازی سوریه نقش‌آفرین خواهد بود، این حضور و بازسازی به عهده شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی به ویژه بخش‌ خصوصی است که در ازای خدمات، باید بهایی به آنها پرداخته شود.

سفیر پیشین حکومت اسلامی در حالی خبر از بازسازی های گسترده در سوریه توسط شرکت های دولتی ایرانی و با پول و ثروت ملت ایران را می دهد که نه تنها ملت ایران با تنگنای اقتصادی شدید روبه رو هستند و برای تامین مایحتاج خود باید در صف های طولانی بایستند بلکه مردم در مناطق غربی ایران که در سال گذشته بر اثر زمین لرزه خانه هایشان تخریب شده و یا آسیل دیده همچنان در چادر و یا کانکس زندگی می کنند و از طرف دولت هیچ کمکی برای بازسازی یا ساخت خانه هایشان دریافت نکرده اند.

سفیر سابق حکومت اسلامی در سوریه درباره سفر بشار اسد که یک سفر از پیش اعلام نشده به تهران بود ادعا کرد:دلیل عدم اعلام این سفر، به خاطر شرایط خاص منطقه بود. اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها می‌خواهند بشار اسد را بکشند و اگر می‌دانستند که او به تهران سفر می‌کند، قطعا هواپیمای وی را مورد هدف موشک‌هایشان قرار می‌دادند.

وی درباره دلایل سفر اسد به تهران و دیدارش با خامنه ای گفت:بشار اسد برای مسائلی نظیر بازسازی سوریه، بازگشت آوارگان، تدوین قانون اساسی، تداوم مقابله با تروریسم و… آمد تا با مقامات بلندپایه ایران رایزنی کند ولی هدف اصلی از این سفر تشکرش از رهبری، رئیس‌جمهور، وزارت امور خارجه، سپاه قدس و خانواده شهدای مدافع حرم بود.

گفتنی است که عدم اطلاع و حضور جواد ظریف در هر دو دیدار اسد با خامنه ای و حسن روحانی سبب قهر یک روزه و استعفای دیجیتالی و نمادین ظریف و البته بازگشتش به پست وزارت خارجه نیز شد.

حسین شیخ الاسلام درباره شرایط سوریه و حضور ایران در این کشور و مخالفت ایالات متحده تیز گفت:سوریه اندک اندک در شرایطی قرار گرفته که تروریسم در مرحله شکست قرار گرفته و باید به فکر نوسازی و بازسازی این کشور بود. البته آمریکایی‌ها گفته‌اند اگر ایران باشد، نمی‌آیند که به درک! چرا که ایران هست و در بازسازی سوریه مشارکت خواهد داشت.

نه تنها ایالات متحده بلکه کشور اسراییل نیز به شدت با حضور نیروهای نظامی حکومت اسلامی در سوریه مخالف است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل همواره بر مخالفت با حضور ایران در سوریه تاکید دارد و ارتش ایراییل نیز در ماه های گذشته بر شدت عمل و حملات خود بر علیه مواضع و نیروهای ایران در سوریه افزوده است.

روز گذشته نیز نخست وزیر اسرایل که در سفری کوتاه به روسیه در یک کنفرانس خبری مشترک با پوتین رسما مخالفت خود را با حضور نظامی ایران در سوریه اعلام نمود و گفت ما بر علیه حضور نظامی حکومت اسلامی در سوریه اقدام می کنیم.

حکومت اسلامی حضور خود در سوریه را مشروع می داند و ادعا میکند حضورش با رضایت اسد می باشد.