در حکومت اسلامی ایران، نوشیدن مشروبات الکلی حرام است، ولی میزان مصرف آن نوعی رکورد جهانی است

ایران اسلامی  رتبه نهم مصرف الکل را در میان ۱۸۹ کشور جهان دارد

سازمان بهداشت جهانی درباره میزان مصرف الکل در ایران خبر داد  و اعلام کرد که ایرانیان رتبه نهم جهان را در مصرف الکل به خود اختصاص داده اند؛ و این در حالی که در حکومت اسلامی ایران نوشیدن الکل اکیدا حرام است و رژیم ظاهرا با آن به شدت مبارزه می کند.

سازمان جهانی بهداشت با انتشار گزارشی بر مبنای سرانه مصرف الکل در میان مصرف کنندگان همیشگی و مداوم نوشیدنی‌های الکلی در بسیاری از کشور‌های جهان خبرداد که ایران اسلامی  رتبه نهم مصرف الکل را در میان ۱۸۹ کشور جهان دارد.

به گفته آگاهان امور این گزارش نشان می دهد  که میزان مصرف زیاد الکل را در ایران با توجه به اینکه تولید، عرضه و مصرف مشروبات الکلی در ایران ممنوع است  بسیاربیشتر از جایی است که مصرف کنندگان الکل به راحتی به ان دسترسی دارند.

بر اساس این گزارش، هر ایرانی بالای پانزده سال که مرتب الکل می‌نوشد، در سال ۲۰۱۶ میلادی به طور میانگین ۲۸.۴ لیتر الکل خالص مصرف کرده که ۳.۶ لیتر بیش از میزان مصرف ایرانیان الکلی در سال ۲۰۱۰ بوده است. از این نظر، تونس رتبه نخست را در اختیار دارد و پس از آن سوایزیلند، مالدیو، افغانستان، نامیبیا، آفریقای جنوبی، الجزایر و ترکیه در رتبه‌های بالاتر از ایران قرار دارند.

در این گزارش امده است : یک دهم درصد جمعیت بالای پانزده سال ایران طی یک ماه پیش از انجام این بررسی، مصرف سنگین الکل داشته‌اند. این نسبت در میان مصرف کنندگان مشروبات الکلی ۴.۱ درصد بوده است. همچنین ۰.۶ درصد جمعیت بالای پانزده سال ایران وابسته به مصرف الکل تشخیص داده شده‌اند.

در ایران بسیاری از نوجوانان و جوانان به علت مشکلات زیاد اقتصادی و روحی و روانی و نبود انگیزه و هدف در کشور به الکل روی می آورند که شوربختانه به علت استاندارد نبودن آن دچار مسمومیت های شدید و در بسیاری موارد منجر به مرگ می شوند .

تاکنون از سوی مقامات حکومتی ایران واکنشی نسبت به این گزارش نشان داده نشده نه در رد گزارش سازمان بهداشت جهانی تلاشی صورت می‌دهند و نه برای رفع این معضلِ رو به رشد گامی برمی‌دارند.