در حکومت اسلامی ایران، همچنان مساجد اسلامی را تخریب می کنند زیرا مربوط به اهل تسنن است

امروز (سه شنبه) در زاهدان اعلام شد که  پس از تخریب غیر قانونی فنداسیون مسجد جامع پهره توسط شورای تامین شهرستان، و نیروهای امنیتی حکومت مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه شهر دُزاپ جهت پیگیری این اقدام به تهران سفر کرد.

در همین راستا برخی روحانیون بلوچ این اقدام شورای تامین شهرستان پهره و مصطفی محامی را محکوم کردند.

مفتی عبدالله امیری با خطاب قرار دادن رژیم ایران، آن را حکومتی ظالم عنوان کرد و گفت: “هر موقع که ظالمی، عمرش رو به پیایان باشد، هار می شود”.

همچنین مولوی محمد امین آسکانی نیز تخریب فنداسیون را شوک آور دانست و گفت: آیا گنبدهای باشکوه و طلای عتبات عالیات مایه افتخار ایران است اما مناره های سنگی کوچک مساجد اهل سنت در شهرهای خودشان باعث نگرانی دشمنان اهل سنت در ایران است؟!

وی با اشاره به قانون اساسی افزود: مگر قرار نبود اهل سنت در امور داخلی و مذهبی خودشان آزاد باشند؟!

مولوی محمد امین ادامه داد: “خداوند عاملان این کار را در دنیا و آخرت ذلیل خواهد کرد و همچنین ذلت این افراد را در دنیا با چشمان خود خواهید دید.

این برای نخستین بار نیست که حکومت ایران اقدام به تخریب مساجد اهل سنت می کند.از جمله تخریب مسجد شیخ فیض مشهد ، در سال ۱۳۷۲، تخریب مسجد جوادیه شهرستان بجنورد در آبان ماه ۸۶، تخریب مدرسه دینی امام ابوحنیفه عظیم‌آباد زابل در شهریور ۸۷، تخریب نمازخانه پونک تهران توسط شهرداری و با همکاری نیروی انتظامی در مردادماه ۹۴، و تخریب مسجدی به نام “جعفر صادق” واقع در محله کورسر شهرستان چابهار در ۲۳اسفندماه ۹۷ که توسط شهرداری و با پشتیبانی نیروهای انتظامی صورت گرفت.

نمازخانه صالحیه نیز از جمله مکان‌های عبادت اهل سنت در تهران بود که در سال ۹۵ تعطیل شد. اما آن محل تنها نمازخانه اهل سنت در تهران نبود که تعطیل شد. پیش از آن و در مقاطع مختلف، نمازخانه اهل سنت در سعادت آباد تهران و نمازخانه سنی‌ها در منطقه پونک هم تعطیل شد، و از اقامه نماز عید فطر اهل سنت در شهرهای بزرگ ایران جلوگیری شده بود.

حکومت  ایران با شعار وحدت میان شیعه و سنی آمد و از این رو اهل سنت را نیز در قانون رسمی کشور به رسمیت شناخت. اما با گذشت سال‌ها، برخلاف آنچه تصور می‌شود، وضعیت جامعه اهل سنت در ایران نه تنها بهبود نیافت، بلکه آن جامعه در ایران تقریبا همه ساله شاهد فشارهای نهادهای امنیتی و حتی پرونده‌سازی علیه روحانیون و کنشگران مذهبی بوده است.

مطابق اصل دوازدهم قانون اساسی حکومت ایران، مذهب رسمی کشور شیعه اعلام شده است و در اصل ۱۱۵نیز علیه اهل سنت تبعیض وجود دارد، چرا که بر اساس آن اصل، رئیس جمهوری باید معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشد.

شهروندان اهل سنت نه تنها در تهران اجازه ساخت مسجد ندارند، بلکه در شهرهایی چون تبریز، اصفهان و دیگر شهرهای بزرگ ایران هم اجازه احداث مسجد به آنان داده نمی‌شود.

ساختن مساجد برای مسلمانان شیعه در حکومت  ایران در ردیف بودجه کشوری نیز گنجانده شده است. با آن که شهروندان اهل سنت در ایران همانند سایر شهروندان ایرانی مالیات و عوارض پرداخت می‌کنند، اما هزینه‌های دریافتی از آنان صرف امور دیگر برای تبلیغ تشیع در داخل و خارج از خاک ایران می‌شود و این مسئله همواره موجب اعتراض این قشر از جامعه بوده